Horný Zemplín je vhodným miestom pre bežkárov

Zimná sezóna sa zatiaľ nesie v duchu individuálnej turistiky. Hitom sa môžu stať bežky, ktorým aktuálne na území Horného Zemplína prajú aj poveternostné podmienky. Terény v Slanských vrchoch, Poloninách alebo v okolí Medzilaboriec v kopcoch Východných Karpát poskytujú jedinečné možnosti od nenáročných prechádzkových trás po adrenalínové výstupy na vrcholy pohraničných kopcov. Vhodné snehové podmienky sa tu vedia spravidla udržať až do začiatku marca.


Bežkárske trate sú vyznačené, niektoré vedú po značených cyklistických a turistických chodníkoch. Trasy sú navzájom poprepájané, takže si svoju túru môžete prípadne skombinovať a prispôsobiť podľa svojej chute či schopnosti. V okolí obce Habura je každoročne k dispozícii minimálne päť trás: Do Beskyda, Nad Stavencom, Medzi Haburkami, Kalinovská či Andyho stopa. Návštevníkovi ponúkajú pekné vyhliadky aj náročnejšie stúpania. Trasy sú sporadicky udržiavané vďaka miestnym nadšencom.


Športovci a turisti z obce Čertižné už 27 rokov organizujú zimný Pochod vďaky Dukla - Čertižné. Realizuje sa zvyčajne koncom januára. Bežkárska trať býva prichystaná, pri jej realizácii pomáhajú aj turisti zo Stropkova. Z Čertižného býva v zime prístupná aj trasa na poľské hranice, o ktorú sa starajú miestni nadšenci zimnej lyžiarskej turistiky.


Slanské vrchy ponúkajú viaceré bežkárske turistické trate. Prístup k nim je zo západnej strany z Prešova alebo z východnej strany, ktorá sa nachádza vo Vranovskom okrese. Z tejto strany je v turistických mapách a sprievodcoch uvádzaných päť trás s celkovou dĺžkou 22 kilometrov. Trasy v zime nebývajú udržiavané, ale vedú väčšinou po lesných cestách, takže ich prechod nebýva problematický. Na druhej strane prešľapávanie lyžiarskej stopy v čerstvom snehu je tiež jedinečným zážitkom. 


K najzaujímavejším patrí trasa okolo Šimonky. Je okruhová a meria 12,9 km a výškový rozdiel je viac ako 300 metrov od 658 po 982 m. n.m. Dá sa na ňu napojiť aj zo Zámutova či Hermanoviec nad Topľou. Ďalšie trasy vedú napríklad z Pavloviec na Hanušovské sedlo s dĺžkou 5,8 km a prevýšením 621 m. Spomenieme ešte dve trasy Vlčia stopa a okruhová trať Okolo Bučieho Lazu. Prvý menovaný je nenáročný chodník s miernym stúpaním, ktorý sa začína pred obcou Juskova Voľa. Vedie lesným terénom a je dlhý 2,1 km. Na konci sa pripája na okruh Okolo Bučieho Lazu s dĺžkou 3,8 km.


Slanské vrchy majú vďaka svojej nadmorskej výške dostatočnú snehovú prikrývku. Preto sa počas zimy ako lyžiarske trasy dajú využívať aj cyklistické chodníky. Tie však treba obyčajne prešľapať. Vynikajúce podmienky s udržiavanými trasami nájdete v okolí Zámutova. Aktuálne informácie o ich pripravenosti a zjazdnosti nájdete na tomto odkaze: Ski Zamutov.


V Sninskom okrese a okolí sa nachádzajú dve zaujímavé bežkárske trasy - okolo Morského oka s dĺžkou 22 km a ďalšia vedie zo Zemplínskych Hámrov po trase Sninskej úzkokoľajky k lokalite Pri Umretom. Pokračovať možno aj smerom na Kolonicu. Bežkári obľubujú tiež okolie obce Runina. Zaujímavou, ale skôr pre backcountry bežky, môže byť aj trasa z Novej Sedlice na Medovú babu.


Zopár tipov na výlety v okolí: Knieža Laborec, Čertov kameň, vyhliadková veža Kyčera, Oblík, Šimonka, Sninský kameň či Vihorlat.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk