Útulne v Poloninách prichýlia pocestného počas celého roka

Národný park (NP) Poloniny so svojou rozlohou takmer 300 štvorcových kilometrov ponúka turistom okrem štandardného bývania v penziónoch, chatách či domčekoch na súkromí aj päť útulní, v ktorých môže pocestný skloniť hlavu celoročne. Jedným z dôvodov vybudovania týchto tzv. alpiniek je fakt, že v národnom parku je možné táboriť, stanovať či bivakovať iba na vyhradených miestach. Upravuje to zákon i návštevný poriadok parku, ktorý je dobré si pred cestou preštudovať. Nájdete ho na tomto odkaze. Štyri útulne realizovala Správa NP Poloniny. Dve z nich (Ruské Sedlo a Sedlo pod Čierťažou - nájdete pri nich aj pramene s vodou) sa nachádzajú na trase hrebeňovky Osadné - Kremenec (1210 m n.m.) - Nová Sedlica. "Pôvodne boli v území národného parku len tieto dve útulne, pričom ich umiestnenie v teréne bolo logisticky navrhnuté tak, aby bolo možné absolvovať hrebeňovku počas letnej turistickej sezóny za tri dni a dve noci," informovala Zuzana Bartušová zo Správy NP Poloniny s tým, že v rámci švajčiarskeho projektu ich na rovnakom mieste vymenili za úplne nové alpinky. Ďalšia pribudla v obci Zboj, no momentálne sa nevyužíva kvôli vyhoreniu. Nachádzala sa v oddychovej zóne, pri ktorej nájdu turisti okrem táboriska aj minerálny prameň Kvasná voda a genofondovú plochu.


Jedna útulňa sa nachádza aj nad Runinou. Od centra obce je vzdialená približné 800 metrov a je umiestnená na lúke Brehy, kde pribudli toalety a oddychová zóna. Dostať sa k nej možno po modrej značke, ktorá vedie do vysídlenej obce Ruské. Runina je najvyššie položenou obcou Horného Zemplína. Okrem iného je vyhľadávanou lokalitou pre vynikajúce podmienky na pozorovanie hviezd. NP Poloniny je, ako iste viete, aj Parkom tmavej oblohy s najnižším svetelným znečistením na území Slovenska. Runina je tiež východiskovým bodom na Tri studničky, Ďurkovec a Riabu skalu. Ak už v tejto malebnej obci budete, zastavte sa tiež pri cintoríne z prvej svetovej vojny, malej vodnej nádrži či flyšovom vodopáde, ktorý sa nachádza pri židovskom cintoríne na začiatku dediny.


Piata alpinka je situovaná neďaleko obce Nová Sedlica, konkrétne v oddychovej zóne Poľana, ktorá je od centra dediny vzdialená zhruba 1,5 kilometra. Nachádza sa na trase žltého turistického chodníka, ktorý vedie na Medovú babu, Riabu skalu a Ďurkovec. O realizáciu útulne sa zaslúžila miestna samospráva. Návštevníci tam majú k dispozícii lavičky, stôl a tiež ohnisko. Nachádza sa tam aj jazierko.Vo vnútri každej drevenej stavby s rozmermi približne 3 x 4,5 metra je priestor rozdelený pričňou na spanie. Odpočinok tam nájde aj desať ľudí. Útulne sú voľne dostupné, stále otvorené pre každého, kto si potrebuje oddýchnuť. Našincom, ktorým počas putovania prírodou stačí takáto strecha nad hlavou, netreba pripomínať, že bez spacieho vaku či karimatky by to nešlo. Smutnou stránkou týchto objektov je, že sa už stretli aj s ľuďmi, ktorí si ich úslužnosť nevážia. Určite medzi nich nepatríte. Nemusíme vám pripomínať, že pri takomto druhu turistiky platí - "čo si do lesa prinesiete, to si z neho i odneste". Odpadky totiž lákajú na takéto miesta zver.


Zimná turistika v Poloninách nie je nezvyčajná, vyžaduje si však odhodlaného návštevníka, keďže v prípade bohatej snehovej nádielky nie sú turistické chodníky udržiavané. Ak už budete na samom začiatku Slovenska, neobíďte pralesy s pečaťou UNESCO, vychutnajte si nádherné výhľady z Ďurkovca či Riabej skaly, buďte na troch miestach naraz (Kremenec) a zájdite aj do unikátnych drevených chrámov, ktoré sú obrazom neskutočnej šikovnosti našich predkov.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk