Horný Zemplín z výšky si určite zamilujete. Panenská príroda i kolorit mesta. To všetko k nemu neodmysliteľne patrí. Pozorovať ho môžete z niekoľkých vyhliadkových veží či rozhľadní.

Národný park Poloniny láka najmä svojou nádhernou prírodou a pokojom, ktorý z nej plynie. Okrem toho tu žijú srdeční ľudia, ktorí sú známi svojou bezprostrednosťou a pohostinnosťou. Vďakou za to, že sa vyberiete na samý začiatok Slovenska, vám budú nezabudnuteľné zážitky.


Jedným z nich sú aj pohľady na vyhasnutú sopku Vihorlat, ukrajinské poloniny, najvyššie časti Bukovských vrchov či poľské Bieščady. Toto všetko môžete zažiť na rozhľadni Holica, ktorá je súčasťou Náučného chodníka Miroslava Poličšuka. Jeho začiatok na vás čaká v centre obce Ulič.


Viac informácií nájdete na: obeculic.sk

Výhľady takmer na celú vodárenskú nádrž Starina si môžete vychutnať z rozhľadne, ktorá sa nachádza v blízkosti hlavnej cesty smerujúcej zo Stakčína do Novej Sedlice po pravej strane. Najväčší zdroj pitnej vody v strednej Európe z nej máte ako na dlani. Neďaleko drevenej rozhľadne sa nachádza aj malé parkovisko.


Viac informácií nájdete tu: planetslovakia.sk 

Poľsko-slovenské pohraničie v okolí Medzilaboriec je známe najmä tým, že sa tu počas oboch svetových vojen odohrávali ťažké boje. Hriechy minulosti tu však pomaly ale isto hojí sila prírody, ktorá má v tejto severovýchodnej časti Slovenska nevídané liečivé účinky. Na okolitú krajinu sa tu môžete pozerať z dvoch rozhľadní.


Prvá z nich sa nachádza neďaleko dedinky Kalinov. Je to prvá oslobodená obec na území bývalého Československa po druhej svetovej vojne, čo v jej chotári pripomína viacero objektov. Trasa k rozhľadni začína pri obecnom úrade, vedie po zelenej turistickej značke a tam aj späť trvá približne štyri hodiny. 


Viac informácií nájdete tu: hornyzemplin.sk

Ďalším novovybudovaným objektom, z ktorého môžete pozorovať široké okolie mesta Medzilaborce, je vyhliadková veža Kyčera. Stojí na vrchu (528 m n.m.), po ktorom je aj pomenovaná. Je vysoká takmer 10 metrov, má tri podlažia a je vyhotovená z dreva.


Viac informácií nájdete tu: hornyzemplin.sk 

Aj mesto Stropkov a jeho okolie môžete spoznávať z výšky. V roku 2018 samospráva sprístupnila prvú vyhliadkovú vežu na mieste "Ščerbovka", ktorá je súčasťou značenej cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska. Druhú vyhliadkovú vežu nájdete na vrchu Ščob na cezhraničnom turistickom chodníku Korczyna - Stropkov. Pri oboch si oddýchnete pohľadom na široké okolie mesta i Ondavskú vrchovinu. 


Viac informácií nájdete tu: Šcerbovka, Ščob


Novinkou v Stropkove je obnovená kostolná veža s vyhliadkou, z ktorej môžete pozorovať centrum i okolie mesta. Jedinečnosťou tejto rekonštrukcie je odstránenie časti stropu na najvyššom poschodí, ktorý je nahradený sklom a prináša pohľad do viac ako 20 metrov vysokého krovu veže.


Viac informácií nájdete tu: hornyzemplin.sk

Slanské vrchy ponúkajú viacero možností, ako si vychutnať pohľad na prírodu z vyšších polôh. Hneď dve nájdete na trase lesníckeho náučného chodníka Zámutovská kolejka. Z tej nižšej sa vám naskytnú v prípade dobrých poveternostných podmienok výhľady juhozápadným smerom na Mošník, Menší vrch, Medvediu a ďalšie slanské kopce. Z vyhliadkovej veže pri hornej hranici vleku si môžete vychutnať Šimonku a vysielač Dubník.


Viac informácií nájdete tu: hornyzemplin.sk


Ďalším náučným chodníkom, na trase ktorého nájdete pozorovateľňu s rovnomenným názvom, je Herlica. Kochať sa z nej môžete na široké okolie Slanských vrchov.


Viac informácii nájdete tu: hornyzemplin.sk 


Vyhliadková veža na vás čaká aj v katastri obce Zlatník vo Vranovskom okrese. Ponúka možnosť pekných výhľadov. Objekt z oceľovej konštrukcie je vysoký takmer 22 metrov a má dve vyhliadkové plošiny vo výške 11 a 18,7 metrov. Verejnosti je prístupná bez obmedzenia.


Viac informácií nájdete tu: hornyzemplin.sk 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk