Náučné chodníky v okrese Vranov nad Topľou

Lesný náučný chodník Tajch (Pavlovce)


Na úpätí Slanských vrchov, neďaleko obce Pavlovce, sa nachádza lesný náučný chodník Tajch. Zavedie vás k jedinečným semenným sadom uchovávajúcim genofond brestu horského, ktorý je v niektorých európskych lokalitách ohrozený. Až 50 sadeníc brestu z tejto lokality vysadili v zámockom parku kráľovského sídla Highgrove na západe Anglicka.


Viac info: hornyzemplin.sk 

Náučný chodník Telekia (Hermanovce)


Bol vytvorený v roku 2014, jeho dĺžka je 6 kilometrov, prevýšenie 260 metrov. Názov náučného chodníka je odvodený od vzácnej, v doline Starého potoka a na úpätí Oblíka rastúcej kvetiny, telekie pestrej (Telekia spesiasa). Lákadlom okruhu sú najrozsiahlejšie skalné útvary Slanských vrchov - Hermanovské skaly v Údolí obrov.


Viac info: naucnechodniky.eu

Náučný chodník Oblík (Hermanovce)


Tento chodník vedie okolo impozantného vrchu Oblík. Vo vrcholovej časti kopca sa nachádza národná prírodná rezervácia s 5. stupňom ochrany prírody - nie je teda prístupná pre turistiku, v rezervácii je možné pohybovať sa iba po vyznačenom náučnom chodníku. Je súčasťou Územia európskeho významu Šimonka a Chráneného vtáčieho územia Slanské vrchy (obe sú súčasťou sústavy Natura 2000).


Viac info: naucnechodniky.eu 

Lesný náučný chodník Herlica (Petrovce)


Herlica sa nachádza nad obcou Petrovce vo Vranovskom okrese. Ponúka, okrem spoznávania lesníctva a prírody, aj krátke nazretie do obdobia partizánskeho odboja v II. svetovej vojne. Náučný chodník má spolu 15 zastavení s informačnými panelmi. Dĺžka trasy je 3 400 metrov, prevýšenie 160 metrov a je stredne náročnej povahy.


Viac info: hornyzemplin.sk

Lesnícky náučný chodník Zámutovská kolejka (Zámutov)


Zámutovská kolejka vo Vranovskom okrese je okrem iného chodníkom zameraným na prírodu i históriu lesníctva v okolitých Slanských vrchoch. Kedysi tadiaľto viedla aj lesná železnička. Na trase chodníka môžu záujemcovia natrafiť aj na repliku vozňa, ktoré po nej v minulosti premávali.


Viac info: hornyzemplin.sk

Oddychovo-náučný okruh Bučí laz (Juskova Voľa)


Okruh Bučí laz je chodníkom v nenáročnom teréne s dĺžkou 4 kilometre a prevýšením 78 metrov. Vedie upravenými trasami a v teréne je zreteľne vyznačený červenou značkou. Prechádza viacerými prírodnými prostrediami (alúvium potoka, lúka, kroviny, listnatý les) a nachádza sa na ňom 11 demonštračných plôch približujúcich miestne geografické, prírodné, historické a kultúrne zaujímavosti.


Viac info: naucnechodniky.eu


Lesnícky náučný chodník Bila Hura (Vranov nad Topľou)


Trasa je vhodná na nenáročné prechádzky v bezprostrednej blízkosti mesta. Celková dĺžka chodníka je 2,5 kilometra s prevýšením 70 metrov. Poskytuje informácie o okolitej prírode na 10 vzdelávacích paneloch. Návštevníci majú možnosť zacvičiť si na športových stanovištiach kyslíkovej dráhy na úseku dlhom 660 metrov s prevýšením 40 metrov. Je to výborné miesto na voľnočasové aktivity pre celé rodiny.


Viac info: hornyzemplin.sk

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk