Zelený bicykel I.

Medzinárodná cyklotrasa Zelený bicykel (R61) spája tri krajiny - Poľsko, Slovensko a Ukrajinu. Na území Slovenska vedie len Sninským okresom. Prvú zelenú značku nájdete v obci Ubľa na hraničnom priechode s Ukrajinou. Pokračuje cez obce Ladomírov a Kolonica, kde sa môžete zastaviť v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Nachádzate sa totiž v Parku tmavej oblohy Poloniny. Ide o oblasť s najnižším svetelným znečistením na Slovensku.


Ďalej cyklotrasa vedie cez Stakčín, kde musíte odbočiť doprava na Ulič. Po ceste sa môžete zastaviť pri Beskydskom panteóne. Odtiaľ sa vyberiete do obce Jalová. Po približne 100 metroch odbočíte doprava. Po trošku náročnejšom stúpaní sa dostanete k rampe. Túto časť sme si prešli aj my na e-biku. Bol to jedinečný zážitok, o ktorom sa viac dočítate na tomto odkaze. Po celkom zachovalej asfaltovej ceste prechádzate popri Starine, najväčšej vodárenskej nádrži v strednej Európe, ale aj bývalej obci Veľká Poľana, kde môžete navštíviť vojnový cintorín.


Pokračujete k bývalej obci Ruské, kde nájdete areál, v ktorom sa stretávajú jej rodáci. Obďaleč sa môžete osviežiť v studničke. Posledný úsek cyklotrasy vedie stúpaním na slovensko-poľský hraničný bod Ruské sedlo. V prípade potreby tam nájdete aj útulňu, v ktorej sa môžete skryť pred nepriaznivým počasím. Z Ruského sedla môžete pokračovať na poľskú stranu do obce Roztoki Górne, odkiaľ sa dostanete k viacerým turistickým atraktivitám Bieščadského národného parku. Pri schádzaní z Ruského sedla späť k Starine je nutné byť opatrný, keďže povrch komunikácie je kamenistý a nie vhodný pre menej skúsených cyklistov.


Dĺžka cyklotrasy Zelený bicykel na území Slovenskej republiky predstavuje 51 km. Mapu a ďalšie informácie nájdete aj na tomto odkaze.


Ponúkame zároveň zopár tipov na výlet, ktoré by ste mohli pri zdolávaní tejto cyklotrasy absolvovať: drevený chrám v obci Jalová, rozhľadňa pri Starine či TIC v obci Ubľa.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk