Po stopách príhod dobrého vojaka Švejka

Po stopách príhod dobrého vojaka Švejka je medzinárodná cyklotrasa č. 5880 (zelená) na severovýchode Slovenska. Nadväzuje na cyklotrasu, ktorá začína v ukrajinskom Ľvove a pokračuje do Poľska.


Na Slovensku vedie z Laboreckého sedla na hranici s Poľskom do obce Palota, kde sa môžete zastaviť pri cintoríne vojakov padlých v 1. svetovej vojne. Ďalej trasa pokračuje do Medzilaboriec a cez obec Koškovce až do Humenného na železničnú stanicu, kde sa nachádza socha dobrého vojaka Švejka. Cyklotrasa kopíruje železničnú trať, ktorou počas prvej svetovej vojny putovali frontové vojská, a podľa svetoznámeho románu Jaroslava Haška aj táto legendárna postava. Cestou cez mesto Medzilaborce máte možnosť prezrieť si miniskanzen alebo absolvovať prehliadku v múzeu, ktoré je venované kráľovi pop-artu Andymu Warholovi. Ďalej môžete obdivovať zrúcaninu Monastyr v Krásnom Brode, ktorú prezývajú aj "Rusnácky devín". V meste Humenné nemôžete obísť renesančný kaštieľ a tamojší skanzen.


Táto oblasť severovýchodného Slovenska bola v minulosti silne poznačená vojnovými udalosťami. Tie pripomínajú viaceré cintoríny, napr. v Sukove, Čertižnom, Výrave, Kalinove, Svetliciach, Zbojnom, ale aj Medzilaborciach. Dostať sa k nim dá odbočením z hlavnej trasy. Cyklotrasa je dlhá 52 km a je vhodná pre vytrvalejších cyklistov.


Mapu nájdete na: https://cyklotrasa.oma.sk

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk