Po sninskej úzkokoľajke

Cyklotrasa Po sninskej úzkokoľajke č. 5884 (zelená značka) odkrýva históriu zvážania dreva z lesov v minulosti, kedy pod Sninským kameňom premávala úzkokoľajná lesná dráha Snina - Vihorlat. Vybudovali ju v rokoch 1913 až 1928 a mala celkovú dĺžku vyše 26 kilometrov.


Pôvodný úsek trate zo Sniny až po odbočku Barnová pod kameňolom Zemplínske Hámre (7 km) je vyznačený zelenou cykloznačkou. Cyklotrasa začína neďaleko turistického informačného centra v Zemplínskych Hámroch od lokality Biele kamene spevnenou kamenistou cestou a odtiaľ pokračuje zokruhovaním po asfaltovej ceste cez obec Zemplínske Hámre. Cyklotrasa končí v Snine.


Odbočka niekdajšej sninskej úzkokoľajky na Konské viedla v minulosti od rázcestia Lúky nad Zemplínskymi Hámrami. Dnes je tento úsek značený od Lúk k rázcestiu U umarteho žltou spojkou (8904), odtiaľ po Konské červenou Karpatskou cyklistickou cestou. Na Konské sa môžete dostať aj žltou spojkou (8903) od rázcestia Biele kamene cez Čierťaže k rázcestiu U umarteho.


Posledný úsek bývalej úzkokoľajky od Konského po Zvorík, ktorý patrí k najkrajším a najzachovalejším, sa nachádza vo vojenskom obvode Valaškovce a nie je dostupný cyklotrasou. Bicyklom môžete z Konského pokračovať ďalej po červenej cykloznačke kamenistou cestou až k trati niekdajšej stakčínskej úzkokoľajky, alebo sa môžete vrátiť do Rekreačnej oblasti Sninské rybníky, či urobiť okruh cez Zemplínske Hámre do Sniny. Pozn: Informácie o cyklotrase Po sninskej úzkokoľajke sme čerpali z webovej stránky www.regionpoloniny.sk.


Dĺžka cyklotrasy predstavuje približne 16 kilometrov. Viac informácií a mapu nájdete na tomto odkaze.


Pridávame zopár tipov na výlety v okolí: Sninský kaštieľ, minifarma so zubrom Matúšom, Hámorský náučný chodník.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk