Vranovský cyklookruh je aj pre tých menej zdatných

V okrese Vranov nad Topľou je viacero cyklotrás, ktoré vyžadujú trochu tréningu a kondície. Nájdete ich hlavne v Slanských vrchoch. Medzi dlhšie, ale terénne nenáročnejšie trasy patrí Vranovský cyklokokruh s dĺžkou cez 32 km a prevýšením nie viac ako 80 m. Trasa vedie cez dediny, prevažne po cestách II. a III. triedy s minimálnou automobilovou premávkou s mierne zvlneným profilom terénu. Asi tretina dĺžky chodníka vedie po účelových poľných alebo lesných cestách. Je dobre značený (modrá značka) a zakreslený aj v dostupných turistických mapách.


Začíname vo Vranove nad Topľou na parkovisku pri mestskom cintoríne na Mlynskej ulici. Pred štartom sme si ešte pozreli časť cintorína, na ktorom sú pochovaní padlí vojaci z prvej svetovej vojny. Nachádza sa tu 246 hrobov a pochovaných tu je 250 obetí. Sadáme na bicykle a vyrážame Mlynskou ulicou smerom von z mesta po modrej cykloznačke. Za poslednými rodinnými domami a mostíkom cez potok Čičava odbočujeme doprava na cestu smerom do obce Čičava, ktorá má bohatú históriu. Najstarší písomný dokument, v ktorom sa dedina spomína, je listina, ktorou uhorský kráľ Štefan V. vymenúva majetky darované uhorskému šľachticovi a palatínovi Rajnoldovi. Bol to zakladateľ rodu Rozgoňovcov z Rozhanoviec. V písomnostiach z 13. až 14. storočia sa vyskytuje pod názvom Čičva. K panstvu patril aj neďaleký hrad týčiaci sa nad obcou Sedliská.


Z Čičavy pokračujeme po asfaltke ďalej do obce Merník. Tá bola v 19. storočí známa ťažbou rudy rumelka, ktorá obsahuje ortuť. Dodnes sa tam zachoval vstupný portál do štôlne Mária. Štôlňa je z bezpečnostných dôvodov zamurovaná a neprístupná. Nachádza sa približne v polovici cesty medzi Čičavou a Merníkom na ľavej strane cesty v lese. Prístup je neoznačený takže neznalý turista ju ľahko prehliadne.


Z Merníka pokračujeme po ceste III. triedy do obce Michalok, z ktorej už ďalej nevedie asfaltová cesta. Obec leží v juhozápadnom okraji Ondavskej vrchoviny. Najstarší písomný doklad o obci a kostole pochádza z roku 1332. Usadlosť bola založená na zákupnom práve a tvorila súčasť panstva Čičva. V obci Michalok sa rozhodujeme, ktorým smerom pôjdeme ďalej. Zelená cykloznačka sa odpája na východ a smeruje cez Kvakovce na rekreačnú oblasť Domaša - Dobrá, ktorá je vzdialená asi 7,2 km. My však pokračujeme západným smerom po modrej značke do obce Petkovce. Trasa vedie otvorenou krajinou po lesnej a poľnej ceste. Po nej sa dostaneme do najvyššieho bodu nášho výletu, čo je asi 300 m n.m. Zjazd lesom do obce Petkovce je príjemným oddychom po asi 500 metrovom predchádzajúcom stúpaní.Z Petkoviec pokračujeme znova po ceste III. triedy do Vyšného Žipova. Je kľukatá a vedie popri potoku stále dolu kopcom. Tieň lesa je zvlášť príjemný najmä v letnej horúčave. Z Vyšného Žipova vedie modrá cyklotrasa miestami poľom a miestami po okraji lesa do obce Jastrabie nad Topľou. Po ceste sa na chvíľu priblížime aj k toku rieky Topľa. V obci nás zaujal malý židovský cintorín, na ktorom sa nachádza asi 20 starých pomníkov z pieskovca. Cintorín je udržiavaný a tráva je pokosená. Z Jastrabieho trasa pokračuje ďalej do obce Komárany, v ktorej sa nachádza Ranč Sahiba. Na chvíľu sme sa tu zastavili a potešili sa pohľadom na krásne kone. Na začiatku obce Nižný Kručov nás privítal klepot bocianích zobákov. Na našom výlete sme napočítali 16 hniezd a všetky boli obsadené. Predposlednou obcou sme prefičali bez zastávky a pokračovali do cieľa našej trasy. Prichádzame do Vranova nad Topľou príjemne unavení, ale spokojní. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk