Cyklochodník umenia

Cyklochodník umenia, ktorý nájdete v mapách pod číslom 2885 (modrá značka), je zaujímavý tým, že spája dva významné objekty Horného Zemplína. Prvým je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré záujemcovi odhaľuje umenie svetoznámeho kráľa pop-artu, druhým zas Sninský kaštieľ pýšiaci sa sochou bájneho Herkula.


Trasu začneme v meste Snina, ktoré je pomyselnou bránou do Polonín. Pokračujeme cez obce Pčoliné, kde nájdete pomník padlým v II. svetovej vojne a Hostovice, pri ktorej možno začiatkom leta pozorovať prírodné umelecké dielo, a to tisícky jedincov kosatca sibírskeho. Prírodná rezervácia Hostovické lúky je lokalitou s najmasovejším výskytom tejto zákonom chránenej rastliny na Slovensku. V tejto dedinke máte zároveň možnosť odbočiť doprava na Osadné, kde si môžete pozrieť jedinečnú kryptu vojakov z prvej svetovej vojny, ktorá sa nachádza pod tamojším pravoslávnym chrámom.


Ďalej trasa pokračuje cez obce Nižná Jablonka, Svetlice a Výrava, ktoré sú poznačené obdobím prvej svetovej vojny. Nasledujú obce Čabalovce a Ňagov, až sa dostanete do Medzilaboriec, ktoré návštevníkovi ponúkajú okrem múzea aj minskanzen v blízkosti amfiteátra, vojnové cintoríny a chrámy či vyhliadkovú vežu na vrchu Kyčera.


Cyklochodník umenia je dlhý približne 46 km a viete ho absolvovať v oboch smeroch. Prechádza po málo frekventovaných cestách 2. triedy, ktoré sú vo veľmi dobrom stave a ponúkajú nádherné pohľady na tento kút severovýchodného Slovenska.


Mapu nájdete na: https://cyklotrasa.oma.sk

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk