MTB Alžbeta: Pavlovce - Zámutov

Cyklotrasa 023 MTB Alžbeta je najdlhšou a najnáročnejšou cyklomagistrálou v Slanských vrchoch. Jej dĺžka od Pavloviec až k maďarským hraniciam predstavuje 136 kilometrov a 90 percent trasy vedie po lesných cestách. Najnižší bod trasy je vo výške 139 m n.m. a najvyššie body trasy presahujú 760 m n.m. Vyhovuje ľuďom s dobrou fyzickou zdatnosťou a technickým spôsobom jazdy v teréne. Ako celok nie je určená pre rodiny s deťmi, i keď niektoré čiastkové úseky sú na jednodňovú vychádzku na bicykli ako stvorené.


Jeden z nástupov na trasu je z obce Pavlovce. Značka vedie po staršej asfaltovej ceste. Ta nás privedie na lúku a vzápätí do lesa. Nástup je stále v stúpavom teréne. Asi po 2,5 km sa križuje s modrou cyklotrasou. Chodník vedie lesom až k náučnému chodníku Herlica. Na rázcestí Pod Hrbom sa stáča, v miernom stúpaní sa ním dostaneme na Lúku pod Oblíkom (679 m n.m.). Odtiaľ ideme "z kopca" po spevnenej ceste smerom do Údolia obrov. Po tej istej ceste vedie aj lesný náučný chodník Telekia. V Údolí obrov sa mení povrch cesty na asfalt. Prechádzame popri Starom potoku, Hermanovských skalách, míňame Kukorelliho chatu. Asi 4-kilometrový zjazd si celkom užívame.


Dostali sme sa na Krížne cesty nad obcou Hermanovce, kde odbočujeme doprava a po starej ceste s pevným povrchom začíname stúpať až do výšky 833 m n.m. na miesto s názvom Pod Praporcom. To je najnáročnejšia časť našej cesty, na vzdialenosti asi 4 km prekonáme výškový rozdiel 479 metrov.  Na vrchu sa trasa stáča doľava smerom na Javorovú. Terén sa však vyrovnáva, a tak po dlhšom stúpaní je zas trochu oddychu. Mení sa povrch cesty z ubitého štrku na asfalt. Nasleduje pomerne dlhý zjazd. Míňame prírodnú rezerváciu Zámutovské skaly a pokračujeme po ceste v dlhom zjazde bez potreby šliapania až k Slanému potoku. Odtiaľ je to do cieľa našej trasy v Zámutove už iba asi 4 km v mierne zvlnenom teréne.


Zastavujeme v blízkom reštauračnom zariadení, kde si v príjemnom prostredí objednáme niečo na osvieženie. Trasa MTB Alžbeta v Zámutove nekončí, ale nám na dnes tých 30 km stačilo. Odtiaľ sa už do okresného mesta vzdialeného asi 11 km dostaneme po cestnej komunikácii. Pred tým si však ešte pozrieme Dom ľudových tradícií, vďaka ktorému sa prenesieme do čias dávno minulých.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk