Schovaný - neschovaný, idem na hrad!

Vedeli ste, že v centre Stropkova stál kedysi hrad? Objektom, ktorý obyvateľom i návštevníkom mesta túto historickú stavbu pripomína, je tamojší kaštieľ a tiež odkryté hradné múry. Vyberte sa s nami po stopách Stropkovského hradu a spoznajte jeho nezameniteľné okolie.


Po schodoch


Novinkou letnej sezóny 2021 je zrekonštruovaná kostolná veža, z ktorej je vidieť centrum mesta i jeho široké okolie. Zaujímavosťou tohto objektu je odstránenie časti stropu na najvyššom poschodí, ktorý je nahradený sklom a prináša tak pohľad do viac ako 20 metrov vysokého krovu veže. V ponuke sú aj nočné vstupy.


Všetky potrebné informácie o kostolnej veži, ako aj otváracie hodiny nájdete na tomto odkaze. 


Ríša zvierat v centre mesta


Človek je od nepamäti spojený so zvieratami. Naši predkovia s nimi žili v láske, spolupatričnosti a harmónii a mnohokrát od nich závisel aj ich život. Spoznať toto nerozlučné puto umožňuje aj rodinný park zvierat v centre Stropkova, kde uvidíte viac ako 30 druhov zvierat od vtákov, plazov, hlodavcov až po primáty. 


Cena: dospelí - 1,50 €, deti od 3 rokov - 1 €. 

Jazda na koni


Kôň je oddávna verným spoločníkom človeka. Pomáha mu pri práci v lese i na poli, často je pre ľudí ekologickým dopravným prostriedkom. Puto medzi týmto zvieracím a ľudským svetom je silné. Prejavuje sa oddanosťou, starostlivosťou a láskou. Ak chcete nazrieť do tohto "vesmíru", určite si vyskúšajte jazdu na koňoch v obci Vladiča, časť Suchá.


Jazdu si môžete rezervovať na https://tajomnekarpaty.com/.

Prechádzka k vyhliadkovej veži


Človek potrebuje k životu pohyb. Nie nadarmo sa hovorí "V zdravom tele zdravý duch!". Preto by sme na čerstvom vzduchu mali každý deň stráviť aspoň chvíľku. Nie náročnú prechádzku môžete absolvovať k vyhliadkovým vežiam na vrchu Ščob alebo Ščerbovka,

z ktorých budete mať tento kút krajiny ako na dlani. Spojíte tak pekné s užitočným. Druhá menovaná vyhliadka je súčasťou cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska. Najlepším východiskovým bodom je lokalita nad Bankovskou ulicou. Celá trasa tam a späť trvá zhruba dve hodiny.


Vyhliadky sú voľne prístupné. 


Prehliadka dreveného chrámu v obci Potoky


Každý drevený chrám je unikátom. Postavili ich naši predkovia holými rukami, bez ťažkej techniky. Cerkev v obci Potoky má takmer 250 rokov. Chrám je charakteristický vysokou hlavnou vežou a jeho zaujímavosťou je, že má iba štyri okná. Oltár

v interiéri pochádza z 18. storočia, rovnako aj vzácny ikonostas. Pred chrámom sa nachádza drevená zvonica so zvonom z roku 1839. Areál cerkvi je obkolesený nízkym kamenným múrikom.


Prehliadka chrámu trvá približne 30 minút. Je potrebné si ju vopred rezervovať na čísle +421 908 637 550.


Zajačte si v Údolí ozvien z celej sily


Aj vám sa občas stane, že máte chuť vykričať niečo do celého sveta, ale viete, že susedia by to znášali ťažko? V Údolí ozvien vo Vladiči tak môžete spraviť bez odsudzujúcich pohľadov. Aspoň zistíte, ako kedysi fungovala komunikácia medzi našimi predkami bez nutnosti platenia faktúr.


Trasa k Údoliu ozvien začína pri TIC vo Vyšnej Vladiči. Držať sa treba miestnej modrej značky.


Prehliadka dedinského múzea a Malých vodopádov


Dedinské múzeum v Driečnej vás prevedie od kolísky až po hrob. Na jednom mieste sa môžete prejsť po kuchyni, kancelárii i kostole. Pozrieť si môžete historickú hasičskú techniku aj vojnovú výstroj. Neďaleko múzea zas môžete zájsť k Malým vodopádom, ktorých okolie vás utvrdí v tom, že sa naozaj nachádzate v raji. Cesta tam i späť by vám mala trvať približne hodinku.


Múzeum je v sezóne od 1. apríla do 30. októbra otvorené od piatka do nedele od 15:00 do 16:00 h. V prípade záujmu o návštevu mimo otváracích hodín je potrebné volať na +421 915 213 757. 


Vedeli ste, že najväčší cintorín na Slovensku z obdobia prvej svetovej vojny sa nachádza v obci Veľkrop? Takmer 9000 obetí je pečaťou nepeknej histórie, na ktorú však nemožno zabudnúť. K vojnovému cintorínu, ktorého dominantou je centrálny pamätník s krížmi, vedie náučný chodník od gréckokatolíckeho chrámu, kde je možné zaparkovať auto. Trasu dlhú približne dva kilometre lemujú tabule, na ktorých nájdete informácie o priebehu vojny v tejto oblasti severovýchodného Slovenska. Čas, za ktorý ju prejdete, predstavuje niečo vyše hodiny.


Náučný chodník a cintorín sú voľne prístupné. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk