Zaži dobrodružstvo v Poloninách

Horný Zemplín a Horný Šariš sa nedá prejsť za jeden deň. Preto sme si pre vás prichystali niekoľkodňové itineráre, vďaka ktorým spoznáte v okrese Snina panenskú prírodu, dedičstvo našich otcov i kultúrne skvosty.


Deň prvý: Zaži pralesy na vlastnej koži 

Za unikátnymi pralesmi nemusíte cestovať ďaleko. Panenskú prírodu a vyše 240 rokov staré buky nájdete totiž na neďalekom východe Slovenska vo Vihorlatskom pralese. Ziskom pečate UNESCO sa toto územie dostalo na zoznam k takým svetoznámym lokalitám, ako sú Yellowstonský národný park, Grand Canyon, Mount Everest či Kilimandžáro. Vihorlatské vrchy sa pýšia tiež svojimi vlastnými nerastmi, ktoré nenájdete nikde inde na svete.


Východiskový bod: obec Zemplínske Hámre


Turistika pre nenáročných: Sninský kameň (trvanie cca 4 hodiny; vzdialenosť: 8,3 kilometra; prevýšenie: 596 m), samostatná expozícia baníctva pri kameňolome s výkladom - štôlňa a úzkokoľajka, oddych v areáli Barnova rika - vonkajší bazén, športoviská.


Turistika pre náročných: Vihorlat - celodenný stredne náročný výstup (trvanie cca 7,5 hodiny; prevýšenie: 955 m).


Možnosť sprievodu s výkladom: +421 910 480 350, [email protected].

Deň druhý: Spoznaj tradičné remeslá a trochu sa zapoť 


Od mesta Snina, ktoré je pomyslenou vstupnou bránou Národného parku Poloniny, postupujete ďalej na východ do obce Stakčín, kde môžete navštíviť obecné múzeum. Okrem artefaktov tradičných remesiel a bežnej potreby sa v ňom nachádza aj vojenská expozícia. Po obhliadke pokračujete smerom na Ulič. Cestou sa zastavíte pri Beskydskom panteóne a dozviete sa, aké slávne osobnosti si tento región pamätá (križovatka Jalová). Neobíďte ani rozhľadňu, z ktorej si môžete pozrieť vodárenskú nádrž Starina. Pokračujete ďalej do obce Topoľa, kde si spolu s občianskym združením Košiar prichystáte cesto na domáci chlebík. Kým vykysne, dozviete sa zaujímavé informácie o pestovaní kribice či hrnčiarstve. Naložíte oheň do tradičnej hlinenej pece, aby ste sa ešte dnes mohli najesť. Potom si vyskúšate prácu na hrnčiarskom kruhu (potreba objednať sa minimálne deň vopred na +421 904 841 460). V obci nesmiete obísť drevený chrám sv. Michala archanjela, v ktorom nájdete aj expozíciu o významnom rusínskom buditeľovi a rodákovi z Topole - Alexandrovi Duchnovičovi (potreba objednať sa minimálne deň vopred: +421 904 738 354). Novinkou sú nočné prehliadky chrámu. Všetky informácie o drevených chrámoch na Hornom Zemplíne nájdete na tomto odkaze. Obcou vedie aj cyklochodník smerujúci do vysídlenej obce Ruské (8880).

Deň tretí: V najvyššie položenej obci Horného Zemplína 

Nachádzate sa v čarovnom kraji. Už ste to určite pochopili. Runina je vyhľadávaným miestom pre turistov, je totiž východiskovým bodom pre viaceré zaujímavé trasy. Zavedú vás na legendami opradené miesta, do pralesov i na vyhliadky, ktoré vám vyrazia dych. Zastaviť sa nezabudnite pri runinskom vodopáde, do ktorého sa vlieva voda z Troch studničiek nad dedinou. Pokoj načerpáte aj pri monolite s jazierkom, ktorý sa nachádza pri vstupe do obce.


Jej okolie je v sezóne bohaté na rôzne druhy húb. Pochúťkou je určite barania hlava. Nachádza sa tu aj vojenský cintorín a oddychová zóna s malou vodnou nádržou, pri ktorej si môžete pripraviť niečo pod zub. Vďaka panoramatickej mape na konci dediny sa dozviete miestne názvy kopcov, medzi tie zaujímavé patrí určite Saganovec. Neďaleko sa nachádza tiež drevená útulňa. Tých je v Poloninách viacero. Prehľad o nich získate na tomto odkaze. 


Turistika pre nenáročných: Runina - Tri studničky (dĺžka trasy 2,1 km, prevýšenie 156 m).


Turistika pre náročných (jedna z možností): Runina - Pľaša - Ďurkovec - Riaba skala (dĺžka trasy 18 km, stúpanie 1066 m).

Deň štvrtý: Poloniny na dlani 

Keď budete pokračovať až na samý začiatok Slovenska, zastavte sa v obci Ulič pozrieť si galériu miniatúr. Práve tam sa začína trasa zaujímavého náučného chodníka, ktorý je venovaný regionálnej osobnosti a zakladateľovi Zboru ochrancov prírody pri Národnom múzeu v Prahe Miroslavovi Poliščukovi. Na trase nájdete aj rozhľadňu Holica (dĺžka trasy 10 km, prevýšenie 280 m, trvanie cca 4 hodiny).


Pre menej náročných je k dispozícii Náučný chodník k Mergencovmu kameňu, ktorého začiatok je neďaleko autobusovej zastávky oproti miestnej základnej škole. Po jeho trase sa dostanete k marmarošským diamantom či prírodnej rezervácii Uličská Ostrá (trvanie cca 1 hodina, prevýšenie 80 m). Nadšenci vojnovej histórie sa môžu pobrať smerom k ukrajinskej štátnej hranici a hľadať Arpádovú líniu. Po ťažkom dni nezaškodí, ak sa osviežite Kvašnou vodou v Zboji.

Deň piaty: Na samom začiatku Slovenska 


Dostali ste sa do najvýchodnejšej obce Slovenska. Nová Sedlica je miesto, z ktorého sa vám bude odchádzať naozaj ťažko. Veď i babička s deduškom, ktorí vás vítajú pri vstupe, sa odtiaľ nepohnú ani na krok. V centre obce nájdete miniatúru pôvodného dreveného chrámu, ktorý sa aktuálne nachádza v humenskom skanzene a zrekonštruovaný Ddomček deduška večerníčka. Cenné informácie získate v informačnom stredisku Správy NP Poloniny, kde sa začína turistická trasa na trojhraničný bod Kremenec - jedno z najvyhľadávanejších miest v parku. Trasa prechádza pralesom Stužica (dĺžka trasy cca 20 km, prevýšenie 1155 m, trvanie cca 6 až 7 hodín). Odporúčame zájsť aj k poľským susedom na Wielku Rawku.


Pre menej náročných je tu možnosť oddychu v lokalite Poľana, kde nájdete rybníček i osviežujúci Zbojský potok, ktorý pramení pod Riabou skalou. Vo večerných hodinách zájdite aj na naozaj malý okruh náučného chodníka Pod tmavou oblohou, ktorý sa začína pri už spomínanom informačnom stredisku. Hviezdy sa vám na ňom pri jasnom počasí ukážu vo svojej najväčšej kráse.

Deň šiesty: Zubor Matúš má rád jabĺčka

Cestou naspäť musíte zájsť aj na biokúpalisko v rekreačnej oblasti Sninské rybníky. Pri teplom počasí sa tam viete zdržať aj celý deň. Inovatívny areál, ktorý využíva technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias, sa radí medzi prvé svojho druhu na Slovensku. V centre mesta nezabudnite navštíviť obnovený kaštieľ, v areáli ktorého sa môžete osviežiť pri fontáne so sochou Herkula. A bola by obrovská škoda, ak by ste nešli pozdraviť zubra Matúša do Animoterapeuticko-jazdeckého centra v Snine, kde môžete spoznať okrem domácich zvierat napr. aj lamu, nandu pampového či daniele. Čerešničkou na torte bude, ak sa zastavíte v Krypte vojakov z prvej svetovej vojny v obci Osadné, o vznik ktorej sa mal pričiniť aj prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pre návštevníkov je prístupná non-stop.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk