Horný Zemplín a Horný Šariš je bohatý na zaujímavé historické udalosti. V minulosti tu žil významný rod Drugethovcov, s ktorým sa spája legenda o falšovaní mincí. Nemenej známou postavou nielen tunajších, ale aj svetových dejín je umelec Andy Warhol, ktorého rodičia pochádzali z obce Miková. Vyberte sa na dobrodružnú cestu a spoznávajte históriu nezameniteľného regiónu.
Deň prvý: Drugethovci v hradoch a kaštieľoch
Prvým objektom, ktorý je spojený s rodom Drugethovcov, je zrúcanina hradu Brekov. Nájdete tam okrem iného veľkú vínnu pivnicu. Hovorí sa, že tam žijúci páni pili víno namiesto vody, a to zo strachu pred chorobami. Prehliadka pivnice je možná na požiadanie. Zaujímavosťou hradu je, že v ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín a o niečo neskôr naň zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski. Pod hradom je vybudované menšie múzeum. Počas sezóny (máj - október) je otvorené v pondelok až piatok od 7:00 do 14:30 h a cez víkendy a štátne sviatky od 11:00 do 18:00 h. Okolím zrúcaniny vedie po zelenej turistickej značke chodník, na ktorom nájdete napr. jaskyňu. Na hrad sa môžete dostať po žltej turistickej značke, ktorá vedie od železničnej zastávky v obci. Cesta trvá približne 30 minút.
Obísť nemôžete humenský kaštieľ, ktorý kedysi patril Drugethovcom. Aktuálne je sídlom Vihorlatského múzea. V interiéri objektu nájdete napr. Izbu uhorských kráľov či Márie Terézie, ktorej steny ukrývajú až pätoro tajných dverí. Neďaleko kaštieľa sa nachádza skanzen, v ktorom si môžete pozrieť drevený chrám sv. Michala Archanjela pochádzajúci z Novej Sedlice, obytno-hospodárske budovy či zrubový dom postavený pred prvou svetovou vojnou. Kompletný prehľad otváracích hodín nájdete na webovej stránke www.muzeumhumenne.sk.
Mesto Humenné je známe svojím očarujúcim námestím. Vedeli ste, že v jeho južnej časti sa nachádza príbuzný Eiffelovej veže? Je to Valaškovský most, ktorý bol postavený v roku 1900 tzv. horúcou technológiou spájania nitmi. Podobným postupom bola realizovaná aj výstavba dnešného symbolu Paríža. Most lásky, ako ho nazývajú miestni, má popri mohutnom Laborci neskutočné čaro. Zastavte sa na chvíľku a vychutnajte si atmosféru pulzujúceho mesta.
V neďalekej obci Jasenov sa nachádza zrúcanina s rovnomenným názvom. Je opradená legendou o falšovaní mincí. Vedúceho majstra Mikuláša za túto protizákonnú činnosť popravili v roku 1551 v Prešove. Hrad vlastnil Juraj III. Drugeth, ktorý si za manželku zobral Katarínu Nádašdyovú, mladšiu dcéru Alžbety Bátoriovej. Táto skutočnosť preto vyvoláva domnienky, že aj ona mohla navštíviť Jasenovský hrad. Verejnosti je prístupný non-stop.
Deň druhý: Príroda a kone k sebe patria
Pohyb človeku neuškodí a mierne náročnú túru môžete absolvovať na neďaleký Humenský sokol. Túto národnú prírodnú rezerváciu nájdete v mestskej časti Podskalka (východisko pri zastávke SAD - Ptičie, Podskalka Jednota). Súčasťou rezervácie, ktorou prechádza náučný chodník dlhý 3,5 kilometra s prevýšením 257 metrov, je aj jaskyňa Dúpna. Najvyššie položeným miestom rezervácie je kóta Červená skala (447 m n. m.), odkiaľ je možné pozorovať celkový ráz krajiny v okolí Humenských vrchov, i samotné okresné mesto a okolité obce, ale aj Jasenovský hrad.
Možno aj v týchto lesoch kedysi ťažko pracovali furmani. Tí si bez štvornohého tátoša neporadia ani dnes. Na farme v obci Ptičie si k nim môžete nájsť cestu. V ponuke je výučba jazdenia, vychádzky či vozenie detí na koni. Potrebné je rezervovať sa minimálne deň vopred na telefónnom čísle +421 907 452 935.
Tých, ktorí majú väčší vzťah ku koňom "pod kapotou", určite poteší možnosť zajazdiť si na motokárach. Trať nájdete na Chemlonskej ulici 1 v Humennom. Otvorené majú od nedele do štvrtka od 16:00 do 22:00 h, v piatok a sobotu od 16:00 do 24:00 h. Viac informácií získate na FB (T&L Motokáry Humenné) alebo telefónnom čísle +421 951 543 257.
Po náročnom dni každému dobre padne osviežiť sa vo vode. Neďaleko (Chemlonská 7) sa nachádza mestská plaváreň a kúpalisko. Otvorené majú denne od 10:00 do 19:00 h.
Deň tretí: Cestou k Warholovi
Z mesta Humenné sa vyberieme do susedného okresu Medzilaborce. Na začiatku obce Krásny Brod sa určite zastavte pri zrúcanine Monastyr, ktorú nazývajú aj rusnácky Devín. Vznik tohto kláštora je spojený s legendou o slepom žobrákovi. Za účelom pekných výhľadov sa vyberte k miestnemu Čertovmu kameňu. Východiskovým bodom je tamojší dom smútku, pri ktorom sa nachádza aj parkovisko. Od neho pokračujete smerom do kopca približne pol hodinku až sa dostanete k altánku s ohniskom. Ešte kúsok za ním sa nachádza váš cieľ - Čertov kameň.
Pokračujeme k Andymu Warholovi - kráľovi popartu. Priamo v centre mesta Medzilaborce sa od roku 1991 nachádza múzeum, ktoré je venované tejto osobnosti. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa popartu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné. V letnej sezóne (máj - september) tam majú otvorené denne od 10:00 do 16:00 h.
Pokračujeme k Andymu Warholovi - kráľovi popartu. Priamo v centre mesta Medzilaborce sa od roku 1991 nachádza múzeum, ktoré je venované tejto osobnosti. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii o pôvode kráľa popartu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné. V letnej sezóne (máj - september) tam majú otvorené denne od 10:00 do 16:00 h.
Deň štvrtý: Vojna a Rusíni
Tieto dva pojmy sú neoddeliteľnou súčasťou okresu Medzilaborce. Kalinov je prvá oslobodená obec na území Československa (21. septembra 1944), čo pripomína v jej centre pomník a po chotári rozmiestnená vojnová technika. Možnosť turistiky sa naskytá smerom k rozhľadni na vrchu Paseky (844 m n.m.). Trasa začína pri obecnom úrade, tam i späť trvá približne štyri hodiny. Asi 500 metrov od rozhľadne sa nachádza ďalší pamätník. V prihraničnej obci Palota si zas môžete pozrieť zrekonštruovaný cintorín z prvej svetovej vojny. Je zaujímavý tým, že hroby sú rozmiestnené v tvare obdĺžnika zakončeného na jednej strane oblúkom. Nachádza sa pri hlavnej ceste po pravej strane v smere na slovensko-poľskú hranicu.
V tomto území nemôžete obísť dedinku Habura, v ktorej nájdete repliku dreveného chrámu sv. Mikuláša biskupa. Pôvodnú cerkev v dedine postavili v prvej polovici 16. storočia a dnes stojí v Hradci Králové v mestskom parku Jiráskovy sady. Neďaleko chrámu na kopci sa vypína socha kniežaťa Laborca. Pri jej odhalení v roku 2014 do podstavca, na ktorom stojí, uložili schránku so zeminou z viac ako 100 rusínskych obcí, čo má symbolizovať jednotu Rusínov.
Stopy významného rusínskeho buditeľa Adolfa Ivanoviča Dobrianskeho vedú do susednej dediny Čertižné, kde je aj pochovaný. Okrem pamätnej tabule nájdete v budove kultúrneho domu aj izbu, ktorá je venovaná tejto osobnosti. Jej návštevu nahláste deň vopred na číslo +421 917 745 172.
Úžasné výhľady si môžete vychutnať z novopostavenej vyhliadkovej veže Kyčera, ktorá sa vypína nad mestom Medzilaborce. Stojí na vrchu (528 m n.m.), po ktorom je aj pomenovaná. Je vysoká takmer 10 metrov a má tri podlažia. Dostať sa k nej možno z Medzilaboriec, a to z ulíc kapitána Nálepku a Komenského (trvanie cca 1 hodina) a z obcí Vydraň a Ňagov (trvanie cca 1,5 hodiny). Veža sa nachádza v území Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty.
OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa
tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky
Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.wici.sk