Spoznajte Horný Zemplín z vodnej hladiny

Splavovanie riek na Hornom Zemplíne sa stáva čoraz viac populárnym. Ondava, Laborec, Cirocha či Topľa. Individuálne alebo organizované splavy. Jednodňové i viacdňové. Pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Aj také, ktoré pokračujú za hranice Slovenska. Spoznajte krásy prírody i tunajšieho vidieka priamo z kanoe. Pri troche šťastia budete mať možnosť stretnúť aj divo žijúce zvieratá.


Netreba však zabúdať na to, že voda je nespútaný živel, ktorý trestá chyby. A na tie si treba dať pozor - či už ste skúsený vodák alebo začiatočník. Preto sa v tejto súvislosti neváhajte obrátiť na odborníkov.


Bližšie informácie nájdete aj na stránke www.alcea.sk

Sedliská, most pod hradom - Hencovce, žltý most


Dĺžka tohto splavu predstavuje 1,5 - 2 hodiny. Je to najvhodnejšia trasa pre úplných začiatočníkov - bez hatí a veľkých prekážok, takže sa máte možnosť zoznámiť s kanoe a riekou.


Hrádza vodnej nádrže Veľká Domaša - Hencovce, žltý most


Tento splav začína za vodnou elektrárňou na Domaši a pokračuje po vyrovnávaciu nádrž medzi obcami Malá Domaša a Slovenská Kajňa. Po tejto časti splavu je potrebné preniesť plavidlo cez hrádzu. Počas plavby sa môžete vylodiť na opustenom ostrove, kúpať sa či opekať. Trasa ponúka pestré scenérie a výhľady, okrem iného i prehliadku zrúcaniny hradu Čičva. Splav, ktorého trvanie sa odhaduje na 5 - 6 hodín, končí v obci Hencovce.

Slovenská Kajňa, hrádza - Sedliská, most


Ďalšou z možností je začať splav Ondavy v obci Slovenská Kajňa "pod mostom" a pokračovať do obce Benkovce. Po ceste možno vidieť tzv. "podmyté brehy", za ktorými si splavujúci zvyčajne urobia prvú zastávku. Môžu sa tam okúpať a nabrať sily. Ďalšou "oddychovkou" môže byť altánok za obcou Ondavské Matiašovce v lese "Inoc". Môžete si tam okrem iného pripraviť na ohni niečo pod zub. Poslednou zastávkou je most v Sedliskách. Splav dlhý 9 kilometrov a trvajúci 2 - 3 hodiny môžete spojiť s prehliadkou zrúcaniny hradu Čičva.


Stropkov smer Bokša - Hencovce, žltý most


Ak máte chuť na vode stráviť víkend, odporúčame túto trasu, ktorú začnete napr. v piatok popoludní v Stropkove. Musíte si však so sebou zobrať stany, spacie vaky, vodu a jedlo. V závislosti od stavu hladiny môžete splav začať aj pod mostom smer Nižná Olšava alebo pod mostom pri Lomnom. Podľa miesta štartu môžete prenocovať na vhodnom mieste na brehu Ondavy alebo pri Turanoch nad Ondavou v bývalom kempe. V sobotu odporúčame prehliadku stredísk Domaše. Môžete sa zastaviť aj pri kostolíkoch v Novej Kelči či na Trepci. Zaparkovať plavidlo môžete v stredisku Poľany - Monika, odkiaľ v nedeľu ráno vyrazíte popri ľavom brehu ku hrádzi, cez ktorú plavidlo prenesiete a môžete ďalej pokračovať k vyrovnávacej nádrži Malá Domaša. Tam ho opäť prenesiete a pokračujete po úseku Ondavy až do Hencoviec. Zastaviť sa môžete pod hradom Čičva a občerstviť sa v neďalekej reštaurácii.


Podobný víkendový pobyt si môžete užiť aj na rieke Topľa:


Girlatovce - Božčice most (okres Trebišov)


Splav začnete v Giraltovciach, odkiaľ sa pohodovým tempom plavíte po rieke, na ktorej sa striedajú pereje s olejovitými úsekmi. Takto pokračujete až k ľavostrannému prítoku pri obci Tarbaj. Na druhý deň dosiahnete po polhodine plavby Hanušovce nad Topľou. Po minutí mosta medzi obcami Soľ a Jastrabie sa môžete poobzerať po vhodnom mieste na táborenie. Na tretí deň dorazíte do mesta Vranov nad Topľou, pod ktorým sa na rieke vyskytujú pekné pereje. Za mostom medzi Sačurovom a Dlhým Klčovom rieka spomalí. Hať môžete očakávať pri obci Božčice, kde sa dá plavba ukončiť.

Starina - Snina, ústie do Laborca


Dĺžka tohto splavu predstavuje 38 km a je určená len pre skúsených vodákov. V úseku od nádrže po most na Sninské rybníky je 5 hatí. Za ním nasledujú dve nízke lávky a ešte v Snine na vás čaká posledná v poradí šiesta nebezpečná hať. Po nej ďalší most a ešte tri dostatočne vysoké lávky. Vodočet môžete vidieť na ľavom brehu tesne nad mostom pri nemocnici. Za ním priberá Cirocha pravostranný prítok Pčolinku a až do sútoku s Laborcom na nej nie sú žiadne stále prekážky.


Viac informácií na: https://www.rieky.sk/slovensko/ciroha.aspx 


Snina - Humenné


Tento úsek je splavný za 4 - 7 hodín. Začať by ste ho mali za obchodným domom Tesco v Snine. Je to rýchly splav s množstvom perejí, prudkých zákrut a technických prejazdov pomedzi prirodzené prekážky.


Viac informácií na: https://www.raft.cz/Clanek-Cirocha---najkrajsia-rieka-Zemplina.aspx?ID_clanku=1332

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk