Zámutovské skaly sa predvádzajú

Keď krajinu v zime pokryje biela perina, poteší to hlavne tých najmenších. Sánkovačka či výlet do zasneženého lesa určite spríjemní tieto chladné dni. Príroda dokáže s ubúdajúcimi stupňami na teplomere vytvoriť famózne úkazy, ktoré lákajú nielen na pohľad, ale i dotyk. Takto sa vedia predviesť aj Zámutovské skaly v Slanských vrchoch. Aj preto som sa vybral na vychádzku do lesa s cieľom pozrieť si túto chladnú krás(k)u.


Zámutovské skaly sa nachádzajú asi štyri kilometre od obce Zámutov. Sú tvorené masívom andezitových útvarov na severovýchodnej strane Slanských vrchov. V roku 1980 boli vyhlásené za prírodnú rezerváciu, ktorej rozloha predstavuje približne 30,67 ha. Nachádzajú sa v dvoch lokalitách - vo východnej časti sú to Čierne skaly (590 - 725 m n.m.), na západnej strane Čulkov (650 - 825 m n.m.). Obidva prírodné útvary oddeľuje dolina, ktorou vedie lesná cesta, turistický i cyklistický chodník (023 - MTB Alžbeta).


Trasa k skalám vedie od penziónu Kondor po modrej značke. Okolo obeda bolo slnečno, pohľad na zasnežený les potešil oko. Prvý kilometer sa kráčalo dobre, cesta bola odhrnutá až po odbočku smerujúcu na obec Rudlov. Tu sa modrá značka osamostatnila a viedla po lesnej komunikácii, ktorú využívajú aj milovníci bežkárskeho športu. Les bol tichý, plný zimnej atmosféry. Biela prikrývka dosahovala výšku od 30 do 50 centimetrov. Sneh bol primrznutý, prešľapávanie stopy mi odobralo dosť síl.


Asi po hodine pochodu som sa dostal na miesto určenia. Z chodníka cez riedky les som uzrel skalnú stenu. Prebrodil som sa k nej nedotknutým snehom. Vybalil som fotoaparát a hľadal niečo zaujímavé. Po chvíli som našiel časť s úžasnou ľadovou výzdobou. Chvíľu som obdivoval krásy prírody a potom som sa vydal na cestu späť. Kráčal som k autu tou istou trasou - po svojich stopách.


Počasie sa rýchlo zmenilo, obloha sa zatiahla ťažkými mrakmi a začalo snežiť. Mráz sa dostával pod oblečenie a začala sa prejavovať aj únava. Cesta k auto však ubehla rýchlo. Naštartoval som ho, aby som sa čím skôr zohrial. Už sa teším na foto úlovok z výletu.  logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk