Peši z Vladiče do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste

Vladiča 1. augusta - Nová turistická trasa, ktorá vedie z obce Vladiča v Stropkovskom okrese do poľskej Čeremchy, kopíruje starú obchodnú cestu. Miestni ňou kedysi chodili so svojimi výrobkami na trhy. Otvoria ju v sobotu 3. augusta o 9.00 h.


Starosta Vladiče Ján Čurpek vysvetlil historické opodstatnenie trasy. "Ženy sa predovšetkým venovali tkaniu kobercov, muži napr. korytárstvu. Na poľskej strane fungoval výmenný obchod, preto naši ľudia zobrali do zajdy doma vyrobené veci a mašírovali po starej torhovnej ceste na trhy do poľskej Čeremchy. Bola to dedina, v ktorej to kedysi žilo. Dnes, bohužiaľ, tam nie je takmer nič, pretože ju vysťahovali," ozrejmil. Aj z tohto historického dôvodu sa rozhodli trasu označiť a sprístupniť ju tak širokej turistickej verejnosti. "Keď ju vedeli prejsť naše babky a ešte aj urobili obchod, tak si myslím, že to môže byť veľmi zaujímavé aj pre turistov," spomenul starosta.Trasa je rozdelená do troch častí. "Tá prvá je dosť náročná, vedie z Vladiče na Mostkov, odkiaľ sú veľmi pekné výhľady na okolie. O tom, že trasa sa niekedy využívala, svedčí aj to, že na Mostkove uprostred lesa je drevený kríž. Zrejme sa pri ňom schádzali ľudia," priblížil Čurpek s tým, že trasa pokračuje po mierne stúpajúcom teréne na Sedlo pod Beskydom. "Odtiaľ sa ide už po hranici a odbáča sa do Čeremchy. Pozorovať tam možno pozostatky starých záhrad, sadov a obydlí, kde kedysi bývali ľudia a tiež sa tam usídlili bobry," doplnil.


Trasa je dlhá približne 12 kilometrov, turista by ju mal podľa neho prejsť za niečo vyše tri hodiny. "Naspäť sa dá ísť po rovnakej trase, ale môže sa ísť aj po cyklotrase vedúcej do poľskej Pulawy, ktorá je tam od vlani vyznačená a ktorou sa dá dostať až do Driečnej," vysvetlil starosta.


Peších turistických trás je v okolí Vladiče pomerne veľa, napr. do Údolia ozvien, na Jelení chrbát, ale aj na Postavnu (Pastovňa). Zaujímavou môže byť aj Stará poštárska cesta do Habury. "Na budúci rok bude mať obec Vladiča 680 rokov. Chceme pri tejto príležitosti otvoriť tzv. Rusínsky raj. Naším cieľom je poprepájať všetkých päť obcí, ktoré patria pod Vladiču, aby sa nimi dalo prejsť, ale nie po klasickej ceste, ale cez lesy a lúky," spomenul plány starosta.logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk