Slanské vrchy lákajú svojím čarom

Zámutov 15. mája - Turistika má v zemplínskom regióne dlhú tradíciu. Východ Slovenska ponúka krásne prírodné zákutia aj množstvo turisticky zaujímavých lokalít. Takým miestom, kde krajina odhaľuje svoju pravú a nedotknutú krásu, sú aj Slanské vrchy. Masív sopečných Slanských vrchov je dlhý 60 km a je súčasťou karpatského vulkanického oblúka. Začína východne od Prešova a tiahne sa smerom na juh až k hraniciam Maďarska.

Jeho najvyšším vrchom je Šimonka s výškou 1 092 m n. m. Okrem nej sú v pohorí ešte dva vrcholy nad 1 000 m, a to Čierna hora a Tri chotáre. Na území Slanských vrchov sa nachádzajú prírodné aj technické zaujímavosti. Z technických treba spomenúť vysielač na vrchu Dubník, ktorý je najvyššou stavbou Slovenska (318 m), opálové bane v lokalite Dubník, gejzír v Herľanoch a Hanušovský železničný viadukt či Vihonovu dziru (bývalé vínne pivnice). Z prírodných zaujímavostí stojí za návštevu niekoľko prírodných rezervácií: Hlinianska a Zámutovská jelšina, Zámutovské a Hermanovské skaly, ale tiež národné prírodné rezervácie Oblík a Šimonka. Ku všetkým týmto lokalitám sa dá dostať pohodlne, v Slanských vrchoch je totiž 97 značených turistických trás s celkovou dĺžkou 534 km. Okrem turistických chodníkov je vyznačených aj 20 cyklotrás v súhrnnej dĺžke 181 km.


Opomenúť nemožno ani lesnícke náučné chodníky, napr. Tajch v Pavlovciach, Telekia v Hermanovciach, či Zámutovská kolejka v lesoch pri Zámutove, ale aj Herlica nad obcou Petrovce. V Pavlovciach sa nachádza ranč, ktorý ponúka vychádzky a jazdy na koňoch, v neďalekých Hanušovciach si návštevník môže pozrieť múzeum v miestnom kaštieli alebo archeopark. Za kultúrou možno prísť do okresného mesta Vranov nad Topľou - nachádza sa tu Bazilika Minor Narodenia Panny Márie, ktorá je mariánskym pútnickým miestom. V okrajovej časti mesta je situovaný zachovalý židovský cintorín z 18. storočia. Pre milovníkov adrenalínu je k dispozícii aj motokárová dráha T1 Ring umiestnená v peknom prostredí pri obci Vechec.

Vhodným východiskovým bodom, odkiaľ sa dajú naplánovať výlety, sú napr. obce Zámutov a Hermanovce. V oboch je možné ubytovať sa v penziónoch či turistických chatách. V Zámutove je k dispozícii Penzión Opál a Ranč Záľubova, v Hermanovciach chata s rovnomenným názvom obce - ide o bývalú Kukorelliho chatu. Ubytovanie je na úrovni turistického štandardu, no za ľudové ceny.


Slanské vrchy sú bezpochyby zaujímavou turistickou destináciou, ktorá prekvapí svojou prírodnou scenériou a možnosťou pokojnej dovolenky. Zaujímavé podnety na vyplnenie aj viacdňového pobytu si tu určite nájde každý návštevník. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk