Oddychovo-náučný okruh Bučí laz

Oddychovo-náučný Okruh Bučí laz je situovaný v malebnej dedinke Juskova Voľa v okrese Vranova nad Topľou. K vstupu na chodník sa dostanete jednoducho autobusom z okresného mesta až na zastávku Juskova Voľa (otočka), kde uvidíte turisticko-informačné tabule so značením.


Okruh Bučí laz bol vybudovaný v roku 2009 obcou Juskova Voľa a tamojšou Cirkevnou školou v prírode. Je dlhý 4 kilometre, má prevýšenie 78 metrov a je značený načerveno. Trasa nie je náročná, zaberie vám približne 1,5 hodiny a dá sa skvelo spojiť s posedením v lese, keďže sa na trase nachádza množstvo ohnísk s lavičkami.


Počas prechádzky nájdete na trase chodníka 11 informačných tabúľ, ktorých zámerom je ponúknuť návštevníkovi základy ekovýchovy a priblížiť mu tiež miestne geografické, prírodné, historické a kultúrne zaujímavosti.


Panel umiestnený pri vstupe na chodník napr. poskytuje informácie o lesnej železnici Čemerné - Juskova Voľa - Zámutov, ktorá sa v tejto lokalite nachádzala a slúžila na zvážanie dreva. V medzivojnovom období bola dôležitou dopravnou tepnou, avšak v roku 1939 bola jej prevádzka ukončená. Po druhej svetovej vojne lesná železnica opäť plnila svoje pôvodné poslanie. S príchodom automobilovej nákladnej techniky zanikla definitívne, a to v roku 1957. Dnes nám koľajku pripomína vozeň na začiatku trasy.


Za touto informačnou tabuľou sa nachádza most ponad potok Lomnica, ktorým sa dostanete na lúku, kde sa napojíte na lesnú cestu Okruhu Bučí laz. Prvá časť chodníka vedie popri potoku, takže vás ňou bude sprevádzať šum vody. Po pár metroch uvidíte studničku, pri ktorej sa nachádza miesto vhodné na krátky odpočinok. Po trase ich bude viac.

Chodníkom sa dostanete na malú lúku, kde stojí Bednárov kríž z roku 1974. Umiestnený je neďaleko toho pôvodného, ktorý tam dali postaviť okolo roku 1930 bratia Bednárovci pred odchodom do Kanady za prácou.


Po pár minútach prídete na Kováčove lúky, na ktorých sa križuje niekoľko turistických chodníkov. Na týchto miestach sa zriedkavo vyskytujú niektoré chránené kvetiny ako napr. vstavačovec májový a Fuchsov. Okruh Bučí laz pokračuje smerom doľava, kde musíte prejsť ponad potok malou drevenou lávkou, pri ktorej zažijete aj istý druh adrenalínu. Hneď za ňou sa nachádza ďalšie oddychové miesto, kde si môžete spraviť prestávku a vydať sa na cestu lesom.


Vstup doň začína pri informačnej tabuli Zvernica Rokytová. Nachádzate sa totiž na území bývalej zvernice, kde sa chovali daniele. Pokračujete lesnou cestou Slanskými vrchmi až do doliny Medvedieho potoka, kde nájdete malý drevený most. Ním sa dostanete na asfaltovú cestu, ktorou sa vrátite okolo Cirkevnej školy v prírode k rázcestiu, kde ste trasu začali.


Okruh Bučí laz je vhodný aj pre rodiny s deťmi a poskytuje krásne výhľady v každom ročnom období.logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk