Prechádzka na hrad Čičva vedie aj cez Veľký Inovec

Výstup na Veľký Inovec (341 m n. m) s konečným cieľom na hrade Čičva je 11 km dlhá prechádzka s miernym stúpaním, ktorá privedie človeka na iné myšlienky a vyčistí hlavu. Trasa vedúca z obce Benkovce ponúka atraktívnu a nenáročnú turistiku. Vedie zväčša lesnými a jednou poľnou cestou. Túru si tak možno vychutnať v akomkoľvek ročnom období.


Pri tradičných organizovaných výstupoch začínajú turisti pred obecným úradom Benkovce, odkiaľ vyrážajú poza sady/pozemky miestnych obyvateľov po zelenej turistickej značke popod les na tzv. "Majer". Ďalšou možnosťou je vynechať obecný prechod a zaparkovať auto pri ihrisku, ktoré sa nachádza na okraji obce smerom od Vranova nad Topľou. Odtiaľ sa turisti vydajú miernym stúpaním po poľnej ceste popod les zelenou turistickou trasou na spomínaný "Majer".


V rohu, kde poľná cesta končí, turisti vstupujú do lesa, odkiaľ pokračujú lesnou cestou okolo rúbaniska miernym stúpaním na Malý Inovec. Tam zvyknú mať druhú zastávku. Odtiaľ pokračuje zelená turistická trasa lesnou cestou okolo vybudovaného altánku, nie príliš prudkým stálym stúpaním na Veľký Inovec, odkiaľ pokračuje po hrebeni miernym klesaním až k hradu Čičva. Ten stojí na zalesnenom výbežku nad obcou Sedliská. Z hradu je krásny výhľad na okolie v každom ročnom období (viď fotografia).


Turisti si môžu vybrať, akou trasou sa vydajú naspäť do obce Benkovce. Môžu využiť tú, po ktorej prišli cez Veľký Inovec, alebo využiť skrátenú trasu priamo na Malý Inovec a následne môžu pokračovať po zelenej turistickej značke do Benkoviec. Kto chce, môže na hrade túru ukončiť a zísť turistickým chodníkom (cca 20 minút pohodovej chôdze) okolo rodinnej hrobky Barkóczyovcov ku kostolíku pod hradom, kde sa nachádza parkovisko a neďaleko aj autobusová zastávka.


Značka trasy: zelená


Trvanie túry: 2 hodiny a 15 minút s tromi prestávkami (Majer, Malý Inovec, Veľký Inovec)


Naposledy sa uskutočnil organizovaný výstup po spomínanej trase začiatkom tohto roka (4. januára). Išlo už o 29. ročník tradičnej akcie, ktorú organizovala obec Benkovce. Zúčastnilo sa na nej 70 ľudí. Medzi nadšencami neboli len miestni, ale aj turisti z celého Vranovského okresu, ktorí tvrdia, že tento výstup je pre nich každoročne začiatkom turistickej sezóny. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk