Sokolie skaly v Údolí obrov stoja za návštevu

Zaujímavým tipom na výlet je vyhliadka na skalnom útvare Sokolie skaly, ktoré sa nachádzajú v Údolí obrov neďaleko Hermanoviec vo Vranovskom okrese. Na miesto sa dostanete pešo z vlakovej stanice v Bystrom po modrej značke, ktorá vedie celou obcou až na Krížne cesty. Tu sa nachádza unikátna mapa Slanských vrchov vytesaná do veľkého kameňa. Oproti je malá kaplnka a exponát dela ako pamätník na II. svetovú vojnu.


Vydávame sa ďalej po modrej značke k Chate majora Kukorelliho. Tu sa dá pokračovať po zelenej značke a náučnom chodníku Telekia. My sme sa však vybrali ďalej po modrej značke smerom do Údolia obrov. Asi po 400 metroch sa chodník stáča z upravenej lesnej cesty vpravo do lesa. Odtiaľ je to iba kúsok k úpätiu skál. Po krátkom stúpaní pomedzi stromy znovu križujeme zelenú značku. Tu sa oddeľuje chodník, ktorý vedie prudkým stúpaním na Sokolie skaly. Je však opatrený lanovým zábradlím, výstup je tak bezpečný aj keď je terén mokrý. Stúpanie je prudké no krátke. Po chvíli námahy už stojím zadýchaný na rímse vyhliadky, na ktorej je nutné byť opatrný. V prípade vlhkého počasia môže byť totiž klzká.


Z vyhliadky je vidieť smerom na sever údolie rieky Topľa a obce Bystré a Hermanovce. V diaľke východným smerom je pri dobrej viditeľnosti možné pozorovať 50 km vzdialený masív Vihorlatu. Vľavo sa týči kužeľ Oblíka s výškou 925 m. n. m., na západe zas celé Údolie obrov aj vrch Šimonka (1092 m.n.m). Sokolie skaly sú súčasťou Hermanovských skál. Skalný masív je sopečného pôvodu a zvetrávaním vytvoril na vrchole zaujímavé kamenné útvary a ostrý hrebeň. V tejto lokalite hniezdia vzácne druhy dravých vtákov, od čoho je odvodený aj jej názov. Zo severnej strany sa dá útvar obísť po starom lesnom chodníku až k druhému zoskupeniu skál. Oproti cez údolie vo vzdialenosti asi 100 m vzdušnou čiarou vystupuje z porastu druhý skalný útvar Havrania skala. Pri prechode medzi oboma skalnými miestami sme objavili krásne exempláre koralovca bukového a tiež pekné a zdravé bedle.


Naspäť sme sa vracali po zelenej značke náučného chodníka Telekia. Cestou sme sa zastavili pri zvláštnej prehĺbenine v skale, ktorú nazývajú Obria noha. Videli sme tiež Rajzovanú skalu, asi 3 metre vysoký solitérny balvan, na ktorom sa nachádzajú vytesané písmená spred viac ako 200 rokov. Neobišli sme ani mýtický kruh tvorený veľkými kameňmi, ktorý v minulosti slúžil zrejme na rituálne účely. Obdivovali sme tiež obrovský exemplár mraveniska z obvodom viac ako 6 metrov a výškou presahujúcou 1,5 metra.


Záverečný úsek cesty nás priviedol na parkovisko pri Chate majora Kukorelliho. Keďže bolo príjemné slnečné počasie, stretli sme niekoľko skupiniek turistov, ktorí smerovali do lesa, alebo sa vracali späť do Hermanoviec.


Údolie obrov, koryto Starého potoka, aj skalné útvary boli v roku 1980 vyhlásené za prírodnú rezerváciu pod spoločným názvom Hermanovské skaly. Celá lokalita je atraktívna nielen pre peších turistov, ale aj cyklistov. Nachádza sa tu oddychový altánok s ohniskom, kde môžete kedykoľvek zrelaxovať. Údolie obrov môžeme zaradiť k top lokalitám Slanských vrchov.


V prípade, že sa chystáte na dlhší výlet, ponúkame vám prehľad ubytovacích a reštauračných zariadení, ktoré v tomto regióne môžete nájsť. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.wici.sk