Vrch Baňa

Najkratšia turistická trasa na vrch Baňa (526 m n.m.) vedie z malebnej dedinky, ktorá nesie rovnaký názov. Aj napriek tomu, že ide o menší pieskovcový vrch, po kratšej prechádzke budete milo prekvapení z pohľadov na okolitú prírodu.

Obec Baňa leží v pohorí Nízke Beskydy neďaleko mesta Stropkov. Cesta do nej je plná serpentín a pre cyklistov je náročná pre stále stúpanie. Kľukatí sa aj dedinkou, ktorú lemujú zastavenia krížovej cesty. Tie končia na vŕšku pri kostole.

Na vrch Baňa vás od obecného úradu povedie modrá turistická značka, ktorá vás nasmeruje na poľnú cestu, odkiaľ pôjdete pešo (pri vhodných poveternostných podmienkach aj na bicykli) smerom do lesa. Lesná cesta je veľmi príjemná bez zbytočných a mätúcich križovatiek. Po približne 10-minútovej príjemnej prechádzke uvidíte lúku. Na jej konci stojí 50-metrov vysoký telekomunikačný stožiar, ktorý spozorujete ešte pred vstupom do dediny. Tu sa môžete rozhodnúť, či chcete absolvovať kratšiu trasu na vrchol, a to krížom cez lúku prudkým stúpaním, alebo budete pokračovať po modrej turistickej značke miernym stúpaním.

Na vrchole vás okrem vysielača čaká nádherný výhľad na okolité obce, mesto Stropkov, Svidník, Slanské i Vihorlatské vrchy, pohorie Čergov, či Ondavskú a Laboreckú vrchovinu. Pri dobrých poveternostných podmienkach možno v diaľke zazriete aj časť Vysokých Tatier.

Výstup na vrch z obce Baňa je nenáročný a zvládnu ho všetky vekové kategórie a v každom ročnom období. Vedú tam však aj iné turistické chodníky, a to z obcí Šandal, Rakovčík či Šarišský Štiavnik, kde je dodnes funkčný minerálny prameň. Pre cyklistov sú odporúčané trasy zo Stropkova, Šandala a Hrabovčíka.

Ak sa stále rozhodujete, kde strávite najbližšie svoj voľný čas, neváhajte, obujte si turistické topánky a zažite príjemný oddych v prírode s krásnymi výhľadmi na vrchu Baňa ako jednotlivec alebo s celou rodinou.

Ak by ste mali chuť ešte viac spoznávať tento kút severovýchodného Slovenska, máme pre vás zopár tipov na výlet. Klikajte na Vyhliadková veža Ščobe, Vyhliadková veža Ščerbovka, vojnový cintorín v obci Veľkrop či Vladičský raj.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk