Lesnícky náučný chodník Herlica

Lesnícky náučný chodník Herlica, ktorý sa nachádza v Slanských vrchoch nad obcou Petrovce vo Vranovskom okrese, ponúka okrem spoznávania lesníctva a prírody aj náhľad do obdobia druhej svetovej vojny a partizánskeho odboja. Z dediny sa k nemu dá dostať aj autom. Po vstupe do obce je potrebné pokračovať po ceste tretej triedy k miestnemu pohostinstvu, odkiaľ pokračuje asfaltová komunikácia až k vstupnej bráne náučného chodníka, čo vám ušetrí približne dva kilometre. Mohutnú drevenú vstupnú bránu po pravej strane nemožno prehliadnuť.


Na trase chodníka sa nachádza zemlianka, bunker i rozhľadňa Herlica, z ktorej sa dá pozorovať nádherná prírodná scenéria. Rovnaká možnosť sa naskytá aj pri ďalšej zastávke na vyhliadke pod Lysou. Čas na oddych ponúkajú studničky, ohniská či lavičky. Náučný chodník má spolu 15 zastavení s informačnými panelmi, ktoré sú v dobrom stave. Dĺžka trasy predstavuje 3400 metrov, prevýšenie 160 metrov a je stredne náročná. Čas, za ktorý ju možné prejsť, predstavuje dve až tri hodiny v závislosti od tempa a počtu prestávok na oddych. Návrat k vstupnej bráne od záverečnej tabule vedie približne dva kilometre po lesnej asfaltovej ceste.


Výlet je možné doplniť aj o návštevu Kaštieľa a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou, ktoré sú v letnej sezóne otvorené počas celého týždňa, od októbra do apríla sú sprístupnené len v pracovné dni. V kaštieli si možno pozrieť okrem iného historickú, prírodovednú či etnografickú expozíciu. Archeopark zas približuje päť základných období praveku a včasného stredoveku. Počas zimy je prístupný, vidieť tam však možno len obydlia, ich "obyvatelia" tam opäť prichádzajú na začiatku letnej sezóny.


Tipy na výlety: hrad Čičva, hrádok Medzianky, dedinské múzeum v Zámutove, NPR Šimonka, NPR Oblík, NCH Zámutovská kolejka, vyhliadková veža Zlatník, roklina Zapikan, NCH Tajch, Sokolie skaly.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk