Lesný náučný chodník Tajch

Neďaleko obce Pavlovce na úpätí Slanských vrchov sa nachádza lesný náučný chodník Tajch. Chodník je zameraný hlavne na lesnícku činnosť v Slanských vrchoch, faunu a flóru lokality a život v lese. Má dva okruhy, kratší je dlhý 2,5 km s prevýšením 80 m, dlhší meria 5,4 km s prevýšením až 230 m. 


Prejsť sa dá podľa kondície turistu a okruhu za 1 až 2,5 hodiny. Na trase je 7, resp. 16 zastávok. Chodník je prístupný celoročne, no v úseku k vyhliadke na Krkavčej skale je v zime terén šmykľavý a je nutné byť opatrný. Vstupná brána sa nachádza približne 1,5 km za dedinou. Dostaneme sa k nej popri kúpalisku po asfaltovej ceste pri potoku. Na parkovisku pri vstupnej bráne je udržiavaný altánok, kde si možno oddýchnuť a načerpať sily. Hneď vedľa turisti z Vranovského okresu odhalili v decembri 2019 pamätnú tabuľu propagátorovi turizmu v Prešovskom kraji Martinovi Balogovi.


Za vstupnou bránou chodník vedie do mierneho kopca. Po krátkom stúpaní sa terén vyrovnáva a dostávame sa k prvým informačným tabuliam a objektom, ako sú sklzy na dopravu dreva či drevené sane, ktorými sa drevo v zime zvážalo do dediny. Pokračujeme cez semenný sad, v ktorom rastú exempláre pôvodných druhov stromov. Jedinečné semenné sady uchovávajú genofond brestu horského, ktorý je v niektorých európskych lokalitách ohrozený. O 50 sadeníc brestu z tejto škôlky požiadal po návšteve Slovenska anglický princ Charles, a tak stromčeky pochádzajúce zo Šimonky v Slanských vrchoch vysadili v zámockom parku kráľovského sídla Highgrove na západe Anglicka.

Zo semenného sadu postupujeme hrebeňom k ďalšej zástavke, kde si prezrieme miniatúrnu lesnú škôlku, snežnú jamu a altánok. Zaujala ma unikátna zelená strecha na drevenej kôlni. Celá je pokrytá hustým kobercom machu neuveriteľne zelenej farby. Pokračujeme ďalej k rázcestiu, kde sa odbočuje na skrátenú verziu chodníka. My však ideme ďalej po tej dlhšej trase. Pri soche Márie Terézie sa začína prudké stúpanie ku Krkavčej skale. Zostupujeme dolu a pokračujeme po chodníku.


V jeho záverečnej časti môžeme vidieť prírodnú pamiatku - zárez Stravného potoka. Na krátkom úseku tu potok vytvára kaňonovitú dolinu s kaskádami a skalnými stenami výšky až 15 metrov. Zostupujeme po krátkom zráze a prichádzame k altánku, z ktorého sme pred necelými dvoma hodinami vyrážali. V ohnisku pri altánku už horí oheň, tak si opečiem tradičné špekáčiky a pri stole si vymieňame zážitky z dnešného výletu. Všetci sme spokojne unavení. Prijemne strávený deň.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk