Vyhliadka Grófňa na Domaši

Dnešný tip na výlet je určený trochu náročnejším turistom. Je to okruh v lokalite rekreačných oblasti Dobrá - Grófňa - Tíšava - Trepec - Dobrá. Vyznačuje sa relatívne veľkým prevýšením, aj svojou dĺžkou. Podľa mapy počas vychádzky vystúpime zo základných 171 m n.m. do 375 m n.m. Na ceste nás čakajú dve vyhliadky na okolitú krajinu. Druhá polovica cesty je po brehu Domaše. Vychádzka je dlhá 13 km a miernym tempom sa dá zvládnuť asi za 4 hodiny. Nie je vhodná pre rodiny s malými deťmi. Štart je na parkovisku pri konci Dobrianskej zátoky. Naša cesta vedie po červenej turistickej značke, a to po hlavnej ceste smerom na Detrík a Hanušovce nad Topľou. Táto časť vedie po asfaltovej ceste, preto nie je nijak záživná. Zo začiatku ponúka pohľad na lokalitu s výskytom bobra.


Asi po troch kilometroch chodník bočí do lesa na priestor využívaný na sústredenie dreva. Odtiaľ turistický chodník vedie údolím po lesnej zvážnici. Značenie chodníka je staršieho dátumu a farby sú už vyblednuté, preto je v niektorých častiach problematické usúdiť, či ideme správne po turistickom chodníku. Lesná cesta nás však bezpečne povedie správnym smerom. Práve tento úsek je typický strmým stúpaním a preverí kondíciu turistov. Asi po 40 minútovom výstupe sa cesta dostane na koniec lesa. Tu sa nám otvorí vyhliadka južným smerom na masív Ondavskej vrchoviny, ktorá je porastená zdravým bukovým lesom.


Pokračujeme ďalej a po pár metroch sa dostaneme na horskú lúku hrebeňa. Necelých 300 až 400 metrov od lesa je najvyšší bod túry - vyhliadka Grófňa. Odtiaľ môžeme pozorovať severovýchodnú stranu Domaše s časťou vodnej plochy. Je zaujímavé, že táto lokalita bola v minulosti využívaná ako orná pôda. Dnes je okolie porastené hustým dospelým lesom. Z Grófne ideme ďalej po žltej značke, ktorá nás znova zavedie do lesa. Zostup je krátky a tiež značne strmý. Po 20 minútach sa dostávame medzi chaty rekreačnej oblasti Tíšava. Tu je k dispozícii občerstvenie, aj možnosť krátkeho osvieženia v kempe na pláži. Po oddychu sa vyberáme cestou označenou smerovníkom na Trepec. Trasa vedie v prítmí stromov pár metrov od brehu nádrže. Je to spevnená lesná cesta využívaná hlavne cyklistami. 


Asi po 3 km prichádzame ku kostolíku, ktorý sa nachádza v lese. Je to pozostatok zo zatopenej dediny, ktorá padla za obeť výstavbe priehrady. Kostolík zasvätený Božskému Srdcu Ježišovmu sa však zachoval a stal sa pútnickým miestom, na ktoré prichádzajú niekoľkokrát do roka bývalí obyvatelia zatopenej dediny, ich potomkovia či turisti. V čase hodov sa k nemu dá dostať aj na lodiach, na ktorých vás prevezú krížom cez Veľkú Domašu. Od kostolíka nás cesta vedie ďalej lesom.


Po ceste, už nad chatovou oblasťou Dobrá, nás v lese prekvapí nový tehlový múr, ktorý ohradzuje pozemok medzi stromami. Je vysoký asi 2 metre a zakrýva pohľad na historický židovský cintorín zatopenej obce Dobrá. Na cintorín sa nedá dostať, kovové dvere sú pevne zamknuté. Náhrobné kamene vidíme iba ponad vysoký múr. Odtiaľ na pláž v Dobrianskej zátoke je už iba kúsok. Z lesa vychádzame nad chatami a hotelom Garden. Tu sa naša cesta končí. Na terase si dávame ešte záverečný drink a sumarizujeme zážitky. Výlet sa podaril.    

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk