Trojhraničný bod Kremenec

Jedným z najnavštevovanejších kútov najvýchodnejšieho slovenského národného parku je bezpochyby vrch Kremenec (1210 m n.m.). Stretávajú sa tu slovenská, poľská a ukrajinská hranica. Byť na troch miestach naraz sa tu teda stáva realitou. A to hneď dvakrát. Okrem toho, že ste v rovnakom čase hneď v troch štátoch, nachádzate sa tiež v troch národných parkoch - Poloniny (SK), Bieščadský (PL) a Užanský (UA) národný park.


Východiskovým bodom pre takmer celodennú túru je Informačné stredisko Správy Národného parku Poloniny, pri ktorom sa nachádza aj menšie parkovisko. Okrem informácií, ktoré v ňom môžete získať, nájdete v jeho okolí zaujímavé edukačné panely, z ktorých sa dozviete napr. to, aké rozpätie krídiel má bocian či orol, spoznávať môžete tiež rôzne druhy zvierat či stromov. Za budovou sa nachádza aj náučný chodník Pod tmavou oblohou.


Vráťme sa ale späť na cestu smerujúcu na Kremenec. Jej súčasťou je totiž najväčší komplex bukového pralesa na Slovensku - Stužica. Národná prírodná rezervácia, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO, má výmeru približne 760 hektárov. Predstavuje človekom nedotknutý pôvodný les. Vďaka nemu sa môžete dostať do čias po ľadovej dobe. Stromy tu dosahujú vek na hranici svojho fyzického veku a prirodzene dožívajú. Buk je kráľom tejto lokality a niektoré jedince pamätajú aj Máriu Teréziu. Ďalšou rozšírenou drevinou je jedľa, ktorá sa dožíva aj 400 rokov. Domov tu našli všetky naše veľké šelmy. Lokalita pralesa je pre turistov prístupná po značenom chodníku.


Ten pokračuje až k žulovému hraničnému stĺpu. Pokračovanie tohto výletu má viacero možností. Prvou z nich je vrátiť sa po rovnakej trase späť do dediny. Druhou alternatívou je "zájsť" k susedom do Poľska na minimálne Wielku Rawku (MTZ), ktorá poskytuje nádherné panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Je to naozaj iba kúsok. Ďalšou možnosťou je pokračovať z Kremenca po hrebeni na Čierťaž (ČTZ). Odtiaľ sa po zelenej značke možno dostať na Poľanu k miestnemu rybníku, kde sa môžete ovlažiť v Zbojskom potoku, príp. si opiecť niečo pod zub. Nová Sedlica je už len kúsok po asfaltke.


Keďže sa stále nachádzate v národnom parku, je dôležité dodržiavať všetky pravidlá, ktoré s návštevou takéhoto územia súvisia. Na inšpiráciu poslúži Desatoro milovníkov prírody.


Prísť na začiatok Slovenska znamená začať deň približne o polhodinu skôr ako v najzápadnejšej obci. Keď totiž slnko vychádza v Novej Sedlici o 5.00 h, v Záhorskej Vsi by malo o takmer 25 minút neskôr. Podobne je tomu aj vtedy, keď zapadá. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk