Vladiča s množstvom turistických trás

Prihraničná obec Vladiča v Stropkovskom okrese, ktorá vznikla zlúčením piatich obcí (Malá a Veľká Driečna, Nižná a Vyšná Vladiča, Suchá) sa vďaka okolitej prírode a pokojnému prostrediu teší stále väčšiemu záujmu turistov. Nachádza sa v náručí kopcov, ktoré v sebe skrývajú nádherné zákutia.


V miestnej časti Driečna sa nachádza začiatok medzinárodnej cyklotrasy, ktorá vedie až do poľskej Pulawy. Je dlhá 203 kilometrov (53 km - Slovensko, 150 km - Poľsko). Pozrieť si tam môžete aj dedinské múzeum, ktoré vás prevedie od kolísky až po hrob. Vďaka zachránenej časti interiéru 200-ročného chrámu sv. Vasiľa Veľkého sa ocitnete na jednom mieste v kostole či kancelárii minulého režimu. Obdivovať môžete aj historickú hasičskú techniku či vojnovú výstroj. Asi polhodinu od múzea sa nachádza Vladičský vodopád, pri ktorom sa v čase dostatočnej vlahy budete cítiť ako v raji. Z Driečnej sa tiež dostanete na horu Pastovňa (678 m. n .m.).


Ak chcete zažiť tajomné Karpaty na vlastnej koži, treba zájsť do časti Suchá. Už dlhé roky sa tam s láskou starajú o huculov, ktoré vás prevedú touto nádhernou krajinou. Jazdu si treba objednať vopred na tomto odkaze.


V tejto obci, konkrétne v časti Vyšná Vladiča, nechýba ani turistické informačné centrum, ktoré síce nie je otvorené non-stop, ale poskytnú vám v ňom okrem ubytovania i cenné informácie. V tamojšom altánku si môžete oddýchnuť i pripraviť niečo pod zub. V letných mesiacoch sa zas môžete osviežiť vo vodnej nádrži Hučok s dvojmetrovou hĺbkou a dĺžkou približne 30 metrov.


Z Vladiče sa dostanete peši až do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste. Trasa je rozdelená do troch častí. Prvá vedie z Vadiče na Mostkov, odkiaľ sú nádherné výhľady na okolie. Druhá časť pokračuje na Sedlo pod Beskydom, kde sa odbáča do Čeremchy. Trasa je dlhá približne 12 kilometrov a trvá vyše tri hodiny. Viac informácií nájdete a na tomto odkaze.


V roku 2020, kedy si obec pripomínala 680 rokov od prvej písomnej zmienky, obnovili v Nižnej Vladiči Nistorovu studňu, ktorá slúži miestnym i pocestným na občerstvenie. Práve pri nej sa dozviete aj o Vladičskom raji, ktorý predstavuje vyše 100 kilometrov peších, cyklistických i konských trás v okolí tejto malebnej dedinky. Viac sa dočítate na tomto odkaze.


Tipy na výlety v okolí: vyhliadková veža na vrchu Ščerbovka, vyhliadková veža na vrchu Ščob, múzeum Stropkov, Park zvierat, vrch Baňa, múzeum v Tokajíku, vojnový cintorín Veľkrop, drevený chrám v obci Potoky. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk