Národná prírodná rezervácia Rožok v Poloninách

Národná prírodná rezervácia (NPR) Rožok, ktorá sa nachádza v katastri obce Uličské Krivé v Sninskom okrese, vznikla približne pred 55 rokmi. Účelom jej zriadenia bola ochrana pralesovitých biotopov. Je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


Celková výmera tejto (NPR) predstavuje približne 67 hektárov. Platí v nej piaty stupeň ochrany. Kedysi nebola sprístupnená pre verejnosť, aktuálne tam vedie náučný chodník, ktorý sčasti zachádza aj do rezervácie.


Na jeho trase možno nájsť päť zastávok s informačnými tabuľami, ktoré obsahujú údaje o prírodných hodnotách územia. Chodník je dlhý približne 4,2 kilometra. Treba rátať s prevýšením 281 metrov. Dĺžka prehliadky trvá okolo dvoch hodín.


Dostanete sa k nemu tak, že v obci Uličské Krivé (v smere z Uliča) zabočíte do prvej uličky, kde sa nachádza červený most. Navedie vás aj malá drevená smerovka osadená na elektrickom stĺpe. K prvému informačnému panelu vedie asfaltová cesta, ktorá je síce v zachovalom stave, avšak jazdu autom tadiaľto neodporúčame. Bicyklom si ju užijete viac.


Tipy na výlety v okolí: drevené chrámy, Kremenec, Riaba skala, Tri studničky, Karpatská magistrála, Arpádova línia, Beskydský panteón.


Zaujímavosti v okolí: útulne v Poloninách, rozhľadne.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk