Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle v Sninskom okrese je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, ktorá vznikla v roku 1986. Je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia, v tzv. Parku tmavej oblohy Poloniny.


Jedným z astronomických prístrojov v observatóriu je Vihorlatský národný teleskop - druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. V areáli sa nachádza aj planetárium, v ktorom môžete pozorovať virtuálnu nočnú oblohu či filmy. Mimo neho nájdete Mobilnú Astronomickú Rotačnú Stanicu (M.A.R.S.). Ide o zariadenie umožňujúce pozorovateľom nočnej oblohy oboznamovať sa s ňou v polohovateľných kreslách. Tie sú namontované na kruhovej konštrukcii, ktorá zabezpečuje, že sa zariadenie môže aj otáčať.


Astronomické observatórium nájdete medzi obcami Kolonica a Ladomírov. Pre verejnosť je k dispozícii viacero podujatí, na ktoré je potrebné sa vopred objednať na tomto odkaze.


Nezabudnite, že ak už budete v Poloninách, mali by ste sa zastaviť aj v obci Zboj. Nájdete tam symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia, ktorý má za úlohu poukázať na jeho negatívne dôsledky. V tesnej blízkosti informačného centra sa nachádza aj replika meteoritu Kňahyňa, ktorý dopadol na historické územie obce Zboj pred viac ako 150 rokmi. Jeho úlomok si môžete pozrieť vo viedenskom múzeu.


Dve perličky na záver:

Vedeli ste, že patrónom Parku tmavej oblohy Poloniny je prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella a že územím Národného parku Poloniny prechádza 49. rovnobežka?

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk