Národná prírodná rezervácia Oblík

NPR Oblík je súčasťou rovnomenného vrchu (925 m n.m.), ktorý leží v katastri obce Hermanovce nad Topľou (Vranovský okres) a je jej výraznou dominantou. Do chráneného územia patrí celá vrcholová časť kopca a platí v nej najvyšší stupeň ochrany, s ktorým súvisia viaceré obmedzenia.


Z geologického hľadiska ide o zriedkavo súmerne zachovalý sopečný kužeľ. Na jeho vrchole možno pozorovať zaujímavé skalné útvary. Lesné spoločenstvá sú miestami pralesovitého charakteru a vek niektorých stromov sa odhaduje aj na 250 rokov. Na Oblík sa dá vyjsť z Hermanoviec nad Topľou alebo z obce Petrovce. S chránenou časťou lokality je spojený aj náučný chodník so štyrmi zastávkami. Prístup naň je možný po žltej a modrej turistickej značke.


K lepšej orientácii v Slanských vrchoch (kataster Hemanoviec nad Topľou) prispieva aj novovybudovaná kamenná mapa, za realizáciou ktorej stojí bývalý starosta obce Jozef Rozkoš. O tejto zaujímavosti sa viac dočítate na tomto odkaze.


Vedeli ste, že Oblík fascinoval aj Adama Hlovíka, ktorý o ňom napísal do literárnej prílohy Slovenských národných novín - Orol tatranský? Príspevok s názvom Cesta na Oblík, v ktorej autor spomína okrem iného aj zaujímavé znaky na kameňoch, ktoré môžu byť písmom starých Slovanov, nájdete tu.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk