Vihorlat má pralesy i svoj vlastný nerast

Vihorlat (1076 m n.m.) je najvyšším vrchom Vihorlatských vrchov. Názov mu pravdepodobne dali miestni obyvatelia a je asi odvodený od slova vyhorľať, čo znamená vyhoreniská, vypáleniská. V prípade vhodných poveternostných podmienok je z neho možno pozorovať i vzdialené vrcholy Nízkych a Vysokých Tatier na západe či Gutínskych vrchov na severozápade Rumunska. Vihorlat leží na území vojenského obvodu Valaškovce. Vstup verejnosti na tieto miesta je možný bez nutnosti povolenia, treba tam však rátať s niekoľkými obmedzeniami.


Vihorlat je nádherné sopečné pohorie, ktorého geografická poloha a osobitný geologický vývoj majú na svedomí okrem iného vznik jazera Morské oko, Sninského kameňa či unikátnych vrchoviskových rašelinísk. Je najvýchodnejšou vyhasnutou sopkou na Slovensku. Pri pohľade z diaľky ho možno veľmi dobre rozpoznať podľa akoby zrezaného vrcholu.


Patrí medzi najlesnatejšie pohoria na Slovensku. Prevažujú tam listnaté, najmä bukové lesy. Už niekoľko rokov sa tamojší Vihorlatský prales, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Vihorlat, môže pochváliť pečaťou kvality UNESCO. Dostal sa tak na zoznam k takým svetoznámym lokalitám, ako sú Yellowstonský národný park, Grand Canyon, Mount Everest či Kilimandžáro. Nájsť v ňom možno aj vyše 240-ročné exempláre. Je oázou pokoja a oddychu, ale tiež domovom pre široké spektrum zaujímavých živočíchov i rastlín.


Na území spomínanej NPR však nie je žiadny oficiálny značený turistický chodník. Popri nej však vedie náučný chodník Vihorlatskými bučinami s dĺžkou približne 12,5 kilometra. Zaujímavosťou tohto pohoria je aj nerast vihorlatit. Je to totiž jediná lokalita na svete, kde sa vyskytuje. Novším objavom v tejto oblasti je aj teluronevskit.


Viete, čo spája Vihorlat s Valaškovským mostom v meste Humenné, ktorý je príbuzným Eiffelovej veže?


Ako sme už spomínali, Vihorlat leží na území vojenského obvodu (VO) Valaškovce. Pôvodne to však bola obec, z ktorej boli ľudia práve z dôvodu vybudovania tohto VO vysťahovaní v roku 1937. Časť obyvateľov bola presídlená do Humenného, konkrétne do časti Za vodou, ktorú tamojší obyvatelia doteraz nazývajú Valaškovce. A práve túto lokalitu s ostatkom mesta kedysi spájal len Valaškovský most, ktorý má za sebou vyše 100-ročnú históriu.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk