Galéria pod mostom

Pomyselné srdce Horného Zemplína je špecifické rôznymi pamiatkami a atraktivitami. Spomenieme kaštieľ, skanzen či príbuzného Eiffelovej veže - Valaškovský most. Z Humenného sa tiež dostanete k Andymu Warholovi či do neskutočne skutočných Polonín. Niekde tu sa začína príbeh Galérie pod mostom, ktorá si pripomína nielen slávne osobnosti, ale aj objekty tohto históriou, kultúrou i športom prešpikovaného mesta.


Autorom celej myšlienky bol rodený Humenčan Tomáš Orlej. Pilierom mosta vdýchlo život niekoľko "writerov". V galérii nájdete napr. renesančný kaštieľ, skanzen, Ginko bilobu, ktorá je charakteristická pre Park Mieru, sochu dobrého vojaka Švejka či Valaškovský most. Nájdete tam aj levicu, ktorá stráži humenský kaštieľ.


Nezabudlo sa ani na známe osobnosti, ktoré Humenné preslávili nielen doma, ale aj v zahraničí. Nechýba tam Ladislav Grosman - autor novely Obchod na Korze, ktorej filmové spracovanie získalo v roku 1966 Oscara, svetoznámy klavírny virtuóz, dirigent a spisovateľ Peter Breiner či fotograf Yuri Dojč.


Zvečnení sú tam aj redaktor a karikaturista Peter Gossányi, reportér a spisovateľ Václav Pankovčín či jeden z najvýznamnejších slovenských grafikov, akademický maliar a profesor Orest Dubay, po ktorom je pomenovaná aj galerijná sieň humenského kaštieľa. Nájdete tam tiež podobizne hudobníka Mariána Čekovského, módnej návrhárky Lýdie Eckhardt či legendárneho futbalistu Mariána Čišovského.


Život pod mostom získal vďaka tejto galérii úplne iný rozmer.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk