Tradície v Zámutove majú svoje miesto

Rázovitá obec Zámutov učupená na úpätí Slanských vrchov si vždy ctila vlastné tradície. Začiatkom leta 2020 v obci otvorili Dom ľudových tradícií. Z nápadom prišli manželia Višňovskí, ktorí si tak splnili roky vysnívaný spoločný sen.


Anna Višňovská sa dlhé roky venuje šitiu krojov. Medzi jej koníčky patrí aj zbieranie rôznych predmetov, ako sú staré kroje, lajblíky, sukne, pedantne vyšívané ľanové obrusy, pletené deky na prikrývanie postelí, hlinené krčahy, ručne maľované smaltované hrnce, vedrá, poľnohospodárske náradie, ktoré kedysi mali v každom gazdovskom dome. Za tie roky sa nazbieralo pekné množstvo exponátov, a tak myšlienka zriadiť priestor, kde by sa s týmto pokladom mohla pochváliť, prišla vhod. Štefan Višňovský sa venuje výrobe tradičných kabátcov - kikľov, ktoré sú súčasťou pánskeho kroja. K tradíciám má tiež veľmi blízko, keďže vyše 40 rokov pôsobí v miestnej folklórnej skupine Zámutovčan.


Dom ľudových tradícií je umiestnený v objekte, ktorý pre tieto účely manželia kúpili a upravili tak, aby plnil úlohu múzea. Nájdete tu starý nábytok, tkaniny, obrazy i rôzne náčinie, ktoré sa v minulosti používalo v bežnej gazdovskej domácnosti. Jednotlivé predmety do múzea darovali miestni obyvatelia, "Suseda nám ponúkla starý nábytok, krásne čierne skrine s reliéfom. Susedov syn nám dal krosná a starosta nám daroval maketu Zámutovského kaštieľa, ktorý počas vojny zapálili Nemci. Máme niekoľko fragmentov z kaštieľa, ako je lampa, koberec či mreža z okna," priblížil Višňovský.


Na dvore "gazdovstva" je možné vidieť nástroje na spracovanie konope, z ktorého sa na krosnách tkala látka nielen na oblečenie. Nechýbajú ani poľnohospodárske stroje či náradie, ktorým sa obrábali polia alebo spracovala úroda.


Návšteva Domu ľudových tradícií je možná kedykoľvek, treba sa vopred telefonicky ohlásiť. Manželia Višňovskí sú už na dôchodku, preto radi poskytnú návštevníkom výklad k exponátom. Prehliadka vyvoláva nostalgiu a silné emócie.


Kontakt: +421 907 214 223


FB: https://www.facebook.com/NostraZamutov

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk