Kostol sv. Štefana kráľa v Novej Kelči

Barokovo-rokokový kostol sv. Štefana kráľa, ktorého zaujímavosťou je, že je situovaný pod úrovňou Domaše, je pozostatkom zatopenej obce Kelča. Ide o unikátny objekt, ktorý prežil dve svetové vojny aj výstavbu priehrady. Pred vodami Domaše ho chráni umelý kamenný val. Dnes sa radí medzi národné kultúrne pamiatky.

Objekt dal postaviť barón Wolfgang Véčei, dokončený a vysvätený bol v roku 1780. Až do roku 1993 sa v ňom konali bohoslužby. Predstavuje jednoloďovú monumentálnu stavbu s polkruhovým uzáverom presbytéria a širokou dvojvežovou štítovou fasádou. V interiéri na klenbových poliach prevládajú štukované barokovo-rokokové ornamenty.

V kostole sa nachádza hlavný oltár a dva bočné, ktoré sú rokokové a pochádzajú z jednej rezbárskej dielne z čias výstavby chrámu. Vo vnútri nechýba mramorová krstiteľnica a večná lampa či liturgická súprava. Počas letnej sezóny sa bohoslužby realizujú zriedkavo a v auguste sa tam koná tradičná odpustová slávnosť. Od roku 2019 môžu turisti vidieť túto unikátnu stavbu aj z vody, a to z paluby výletnej lode Bohemia.

Objekt je však v dezolátnom stave. O jeho záchranu sa už dlhé roky snaží občianske združenie Stephanus. Posledná charitatívna zbierka dopomohla miestnej farnosti k tomu, aby boli na kostole vymenené poškodené sklá na oknách.

Prístup pre turistov v letnej sezóne 2023:

piatok až nedeľa: 14:00 - 17:00 h

Informácie o bohoslužbách nájdete na: www.farnost-tno.sk

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk