Bazilika minor s plačúcou ikonou

Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou je najstaršou historickou pamiatkou v meste z roku 1580. Pôvodný kostol bol na baziliku minor povýšený v roku 2008. Pýši sa nádhernou interiérovou výzdobou, ktorá sa nesie v barokovom štýle. Dávnu minulosť tú pripomínajú nástenné fresky, sochy svätcov alebo vzácna liturgická súprava. Oltáre a kazateľnicu zdobia cenné remeselné práce a sú vzácnym dokladom barokového sochárstva.


Hlavný oltár je zasvätený Panne Márii. Bočné zas sv. Pavlovi pustovníkovi a sv. pápežovi Klementovi Rímskemu. Ďalší oltár sa nachádza na severnej strane objektu bližšie ku vchodu do lodenice a je zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému, mučeníkovi spovedného tajomstva. Veľkú úctu vranovských pavlínov k tomuto svätcovi potvrdzuje aj relikviár s jeho pozostatkami v interiéri, ako aj súsošie v exteriéri chrámu. Vo vnútri baziliky možno pozorovať aj fresky významného českého barokového maliara J. L. Krackera.


Do povedomia sa táto historická pamiatka dostala aj vďaka zázračnej udalosti, ktorá sa mala v tomto regióne udiať. V 18. storočí totiž do kostola preniesli vzácnu historickú ikonu Panny Márie, ktorá mala pred zrakmi verejnosti roniť krvavé slzy. Stalo sa tak 27. augusta a 2. septembra 1708. O desať rokov na to vypukol v kostole požiar, no obraz zostal neporušený. Jeho autor je dodnes neznámy. Dielo je vyhotovené na plátne olejovými farbami a predstavuje božiu matku, ktorá drží dieťa na pravom predlaktí. Po viac ako 300 rokoch dostala ikona pomenovanie obraz Vranovskej Panny Márie.


Jednotu s kostolom od nepamäti tvoril aj kláštor. Jeho donátorkou bola Mária Esterháziová. V roku 1718 zasiahol spomínaný požiar aj tento kláštor. Jeho pôvodné barokové priečelie neskôr upravili v neoklasicistickom slohu a predstavovalo portál s dvoma stĺpmi, ktoré završovali korintské hlavice z pieskovca. Steny kláštora boli pokryté freskami, ktoré vyhotovil J. L. Kracker. Dodnes sa zachovala len jedna klenbová maľba nad kláštorným schodiskom, ktorá znázorňuje sv. Pavla pustovníka, ako vystupuje do neba na voze ťahanom dvoma levmi v záprahu.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk