Humenský kaštieľ, ktorý je i v súčasnosti dominantou mesta, sa v písomných prameňoch uvádza prvýkrát v roku 1449. Má štvorcový pôdorys s centrálnym dvorom. Vstup doň predstavuje veľká veža s bránou a padacím mostom, ktorý sa zachoval ako spomienka na stredoveký vodný hrad. V roku 1946 zasiahol kaštieľ ničivý požiar, pri ktorom zhorela šindľová strecha. O osemnásť rokov neskôr sa začalo s jeho rekonštrukciou a v roku 1972 bol odovzdaný do používania. Aktuálne je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom Vihorlatského múzea.
V interiéri objektu nájdete niekoľko expozícií. Jednou z nich je napríklad umelecko-historická, ktorá ponúka bohato zdobené miestnosti, ako je Izba uhorských kráľov, Márie Terézie, ktorej steny ukrývajú až pätoro tajných dverí či ornamentálna izba. Expozícia sakrálneho umenia s kaplnkou Panny Márie bola slávnostne otvorená v roku 2009. Predstavuje diela prevažne z 18. a 19. storočia, dominuje v nej obraz Posledná večera z roku 1770. Prírodovedná expozícia poukazuje na živočíšstvo Horného Zemplína a ponúka exponáty z rôznych spoločenstiev. Jej cieľom je povzbudenie prirodzeného záujmu mladých návštevníkov a ich smerovanie k aktívnej ochrane prírodného dedičstva a životného prostredia.
V tesnej blízkosti kaštieľa sa nachádza aj Expozícia ľudovej architektúry a bývania. Areál skanzenu je umiestnený takmer v strede mesta. Jeho dominantou je drevený chrám sv. Michala Archanjela pochádzajúci z Novej Sedlice, ktorý bol do skanzenu premiestnený ako prvý v roku 1974. Návštevníci tam zhliadnu aj ďalšie obytno-hospodárske budovy či iné objekty ako napríklad zrubový dom, ktorý bol postavený pred 1. svetovou vojnou. Neďaleko skanzenu sídli aj turisticko-informačné centrum, ktoré návštevníkom poskytuje informácie o meste, možnostiach turistiky, ubytovania či stravovania, ale aj sprievodcovské služby.
OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa
tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]
Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky
Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.wici.sk