Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach približuje svojim návštevníkom tvorbu i život kráľa pop-artu. Ten sa narodil v roku 1928 v americkom Pittsburghu ako najmladší syn rodičov Andreja a Júlie Varcholovcov, ktorí emigrovali z obce Miková v okrese Stropkov. Preslávil sa maľbami slávnych amerických produktov, napr. plechoviek Campbellovej polievky, ale aj portrétmi slávnych ľudí ako Marilyn Monroe či Elvis Presley. Venoval sa aj filmovej tvorbe.


Múzeum v Medzilaborciach vzniklo v roku 1991. Je historicky prvé svojho druhu na svete a doteraz jediné v Európe. V stálej expozícii Andyho Warhola sú vystavené jeho originálne diela a zastúpené všetky tvorivé obdobia vrátane jeho dominantných výtvarných tém. V ďalšej expozícii o pôvode kráľa pop-artu sú prezentované jeho podobizne z detstva, portrét jeho matky Júlie, ale aj košieľka, v ktorej ho krstili a iné.


Ďalšou stálou expozíciou je Street-art vs. Pop-art. Je obohatená o diela Keitha Haringa, ktorý sa s Andym Warholom poznal osobne. Okrem iného môže návštevník v tejto expozícii vidieť aj diela iných autorov ako napríklad Poppy, Bambi či Robert Indiana. Aktuálne sa táto perla Európy pripravuje na vnútornú rekonštrukciu exponátnych hál, ale aj vonkajšiu renováciu, ktorá bude okrem obnovy fasády zahŕňať tiež oddychovú zónu na streche múzea.Kontakty

OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZaHS. Všetky práva vyhradené.
Created with Download more icon variants from https://tabler-icons.io/i/heart by www.webgang.sk