Obecné múzeum Stakčín

Obecné múzeum v Stakčíne malo pôvodne sídliť v priestoroch kaštieľa. Iniciátormi tejto myšlienky boli vtedajší starosta Ján Kerekanič, kultúrny referant obce Miroslav Bober (aktuálny starosta) a regionálny historik a obecný poslanec Miroslav Buraľ. Všetci traja nechceli od tohto zámeru upustiť.


V centre obce sa nachádza budova bývalej polície, ktorá neskôr slúžila ako zasadačka obecného úradu a klub dôchodcov. Objekt bol postavený v roku 1939 počas tzv. malej vojny, kedy v nej mali Maďari strážnicu. V tej dobe viedla medzi Sninou a Stakčínom štátna hranica.


Budovu, ktorá bola v zlom stave, začala samospráva pomaly opravovať z vlastných financií. Miroslav Bober spolu s Miroslavom Buraľom zbierali od ľudí z okolitých obcí artefakty, ktoré mohli v múzeu vystaviť. Ľudia túto myšlienku s radosťou podporili, chceli tak prispieť k zachovaniu tradícií pre budúce generácie. So zariadením múzea pomohol aj Klub vojenskej histórie a strelecký klub Hodošík, ktorý zabezpečil artefakty vojenskej histórie z 20. storočia a podieľal sa tiež na ich inštalácii.


V múzeu nájdete aj tradičnú dedinskú izbu s posteľou, skriňou, stolom či riadom. Najvzácnejšia je drevená truhlica nazývaná lada, ktorá má asi dvesto rokov. Je ručne tesaná s významným ornamentom - slovanský kvet života. 


V múzeu nechýbajú ani nástroje a náradie bežne používané v domácnostiach a pri poľnohospodárskych prácach či včelín a mlyn na mletie zrna. V budúcnosti by v budove mali pribudnúť dve miestnosti. Jedna bude venovaná putovným výstavám, druhá bude určená na edukačné aktivity. Nielen turisti sa tak budú môcť priučiť rôznym remeslám. Vyskúšať si budú môcť napr. výrobu drevených šindľov, tkanie plátna, česanie ľanu, pletenie košíkov výrobu hlinených predmetov a iné. 


Múzeum je určené všetkým, ktorí sa radi vracajú do minulosti. Zaujímavé je hlavne tým, že vystavované artefakty si môžete vyskúšať, zobrať do ruky. Ako hovoria iniciátori jeho vzniku, "je to živá história". Vstupné je zdarma. 


Otváracie hodiny múzea: streda a piatok od 13:00 do 15:00 h.


V areáli základnej školy chystajú v budúcnosti vybudovať miniskanzen, v ktorom postavia kolársko-kováčsku dielňu z roku 1898 z Kolbasova a drevenicu z Topole, ktorá je zatiaľ rozobratá a ošetrená.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk