Tajuplné kamenné plastiky na Čičvianskom hrade

Pri nedávnej návšteve zrúcaniny hradu Čičva som si v masíve severnej bašty, na ktorej sú mimoriadne zachovalé stredoveké tzv. kľúčové strieľne, všimol zvláštny kamenný výstupok v inak rovnej stene. Skúsil som to nafotiť, ale výsledok príliš veľa neodhalil. Na fotografii je vidieť zvláštny objekt, vsadený do masívu bašty, na ktorom sú zreteľné stopy opracovania. Keďže zub času na stavebnom prvku nechal svoju stopu, zavolal som Ľubomírovi Hutkovi z občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva, ktoré združuje dobrovoľníkov s cieľom zachrániť a obnoviť túto hradnú zrúcaninu. Z jeho slov som sa dozvedel, že na hrade sú dve kamenné ozdoby, tzv. maskaróny.


Prvý z nich sa nachádza na spomínanej bašte. Je to v skutočnosti časť gotickej kamennej konzoly zo 14. storočia. Podľa odborníkov ide o pätovú konzolu, pravdepodobne z pôvodnej gotickej rebrovej klenby, ktorá mohla (ale nemusela) byť postavená niekde na hrade. Pôvodné miesto umiestnenia klenby je neznáme, zrejme bola rozobraná počas rozsiahlej rekonštrukcie hradu, alebo zničená pri požiari či útoku naň. Na svoje súčasné miesto do plášťa severovýchodnej bašty sa maskarón dostal až sekundárne počas rozsiahlej prestavby hradu pri spevňovaní hradných múrov v 15. storočí. Konzola je ozdobená maskou, ale či ide o zviera (lev) alebo o tvár človeka, je z nej už ťažké vyčítať, nakoľko je dosť zvetraná.


Druhá plastika je neskorogotický maskarón z 15. storočia oválneho tvaru, zobrazujúci mužskú tvár s bradou. Do múru západného paláca bol umiestnený pravdepodobne tiež až počas opráv múru opevnenia. Dnes sa nachádza v masíve západnej steny zrúcaniny paláca a je viditeľná z prístupového chodníka vedúceho na nádvorie palácovej časti hradu. Jeho pôvodné umiestnenie ani účel zatiaľ nepoznáme.


Účel maskarónov bol najmä estetický, ozvláštniť mali priestor či fasádu, no traduje sa aj to, že mali za úlohu odstrašovať prípadných útočníkov alebo odháňať od hradu zlé sily, démonov či diablov. V architektonickej terminológii "mascaron" alebo po slovensky "maskarón" je kamenná ozdoba, najčastejšie znázorňujúca ľudskú hlavu - niekedy strašidelnú, niekedy zvieraciu.


Vraj sa kdesi na hradnom múre nachádza aj tretí masakrón, no ten zatiaľ nikto nenašiel.


Autor: Igor Kňazovický, senior destinačný manažér 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk