Socha dobrého vojaka Švejka

Kamennú sochu literárnej postavy dobrého vojaka Švejka, ktorý putoval Horným Zemplínom až na haličský front, nájdete symbolicky na železničnej stanici v Humennom. Vlak sa totiž stal na dlhý čas jeho domovom. Autorom sochy je humenský sochár Jaroslav Drotár.


Podobizeň Švejka v menšom prevedení nájdete aj na námestí v Humennom v blízkosti Fontány lásky. Je po ňom tiež pomenovaná 52 kilometrov dlhá cyklistická trasa. Tá kopíruje železničnú trať, ktorou počas prvej svetovej vojny putovali frontové vojská. Začína v Laboreckom sedle neďaleko obce Palota a končí práve pred sochou vojaka Švejka pri humenskej železničnej stanici.


S touto bájnou postavou je spätý aj sezónny Vlak vojaka Švejka, ktorý spája počas leta slovenskú a poľskú stranu po železnici. Trať vedie cez Lupkovský tunel, ktorý pretína štátnu hranicu a v časoch vojny mal veľký strategický význam. Máte tak jedinečnú možnosť dostať sa historickou trasou do miest Lupkov, Sanok či Rzeszów. Nastupovať môžete aj na hlavnej stanici v Medzilaborciach, kde vás zas na cestu vyprevadí drevená socha Švejka.


Ak sa vydáte po stopách tohto dobrého vojaka, nezabudnite nazrieť do miniskanzenu alebo Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a zastavte sa aj pri romantickej zrúcanine Monastyr v Krásnom Brode či v humenskom kaštieli.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk