Kalinov s rozhľadňou a vojnovou technikou

Kalinov v okrese Medzilaborce je prvá oslobodená obec na území bývalého Československa v 2. svetovej vojne (21. septembra 1944). Kruté boje, ktoré si vyžiadali obete aj na civilnom obyvateľstve, pripomína v chotári viacero artefaktov.


Najvýraznejším z nich je Pamätník osloboditeľom, ktorý je lokalizovaný v centre obce. Postavili ho v roku 1967. Autorom súsošia z bieleho rumunského mramoru je akademický sochár Fraňo Gibala. V roku 2020 prebehla jeho komplexná rekonštrukcia. Každoročne si pri ňom verejnosť pripomína tieto neľahké časy. Spomienkou na nich je aj vojnová technika rozmiestnená po dedine.


Obyvatelia Kalinova zažili aj hrôzy prvej svetovej vojny, čoho dôkazom je vojnový cintorín z tohto obdobia. Pochovaných je na ňom viac než 250 padlých vojakov, ktorí bojovali na oboch stranách frontu.


Návštevníci Kalinova by si určite nemali nechať ujsť aj možnosť turistiky, ktorá sa naskytá smerom k rozhľadni na vrchu Paseky (844 m n.m.). Ide o strážnu vežu z 2. svetovej vojny, z ktorej Nemci pozorovali sovietske vojská. Údajne z nej bolo ďalekohľadom vidieť až k poľským mestám pri Baltickom mori. Trasa k rozhľadni začína pri obecnom úrade, vedie po zelenej turistickej značke a tam aj späť trvá približne štyri hodiny. Asi 500 metrov od rozhľadne sa nachádza ďalší pamätník. Lokalizovaný je na mieste, kde sovietske jednotky prvýkrát prekročili štátne hranice našej krajiny. 

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk