Brekovský hrad s vínnou pivnicou

Ruiny stredovekého hradu Brekov možno vidieť medzi mestami Humenné a Strážske. Vybudovali ho v stredoveku, na sklonku 13. storočia ako strážny hrad spolu s inými blízkymi zemplínskymi hradmi Jasenov, Vinné, Čičva. Brekovský hrad však chátral už od protihabsburgských povstaní. S opravami na tomto historickom objekte začalo Združenie na záchranu Brekovského hradu.


Zrekonštruovali tam okrem mnohých iných častí aj pomerne veľkú vínnu pivnicu. Víno, ktoré v nej bolo uskladnené, slúžilo na konzumáciu. S veľkou pravdepodobnosťou ho pili tam žijúci páni a ich hostia. Traduje sa, že v tom období sa obávali chorôb, hlavne cholery a moru. Báli sa piť vodu, a preto požívali iba víno. Zaujímavosťou hradu Brekov je aj to, že v ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín a o niečo neskôr naň zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski.


Pod hradom, ktorý je od roku 1963 kultúrnou pamiatkou, vybudovali tiež menšie múzeum. Návštevníci v ňom získajú informácie o tejto stredovekej stavbe, vystavujú tam tiež nálezy z areálu, k dispozícii sú aj pamiatkové predmety. 


Okolím hradu vedie náučný chodník, v rámci ktorého možno spoznávať viacero tamojších zaujímavostí, ako sú jaskyňa či mohyly. Nájdete tam aj miesto na oddych či opekanie. Na hrad sa možno dostať po žltej turistickej značke, ktorá vedie od železničnej zastávky v obci. Cesta trvá približne 30 minút. 


Každoročne sa na hrade konajú aj tradičné podujatia, a to zimný Silvestrovský výstup na hrad a letné Drugethovské hradné slávnosti.


Viac informácií na: www.brekov.eu

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk