Krypta vojakov z prvej svetovej vojny v Osadnom

O vznik krypty v obci Osadné v Sninskom okrese, v ktorej sa nachádzajú kostrové pozostatky 1025 vojakov padlých v prvej svetovej vojne, sa mal pričiniť aj prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jej história je úzko spätá so stavbou tamojšieho pravoslávneho chrámu a návratom obyvateľov obce k pravoslávnej viere.


Krypta, do ktorej uložili exhumované telá ruských a rakúsko-uhorských vojakov z viacerých vojnových cintorínov i roztrúsených hrobov v okolí, je pod chrámom umiestnená od roku 1933. Jeho architektúra bola riešená tak, že pod oltárnou časťou chrámu sa nachádzala miestnosť s hrobom vojakov o rozmeroch 1,5 x 4 metre a hĺbkou 7 metrov (niektoré zdroje uvádzajú aj 11 metrov).


Na kryptu sa však po čase zabudlo. Keďže bol hrob zabetónovaný, z miestnosti sa stal sklad. Záujem o ňu prišiel po rokoch zo strany verejnosti. Aj na základe týchto podnetov sa kryptu podarilo sčasti sprístupniť. Bola však v dezolátnom stave. Vďaka iniciatíve miestneho duchovného Petra Soroku sa s nevyhnutnými opravami na krypte začalo v roku 2002, práce ukončili o tri roky na to, kedy sa uskutočnila aj jej posviacka. Pre návštevníkov tohto pietneho miesta je k dispozícii audiosprievodca v piatich jazykoch. 


Pred tamojšou farou, kde sa dá zaparkovať, sa nachádza aj informačné centrum so suvenírmi, brožúrami či drobnými predmetmi. Krypta aj infocentrum sú otvorené nonstop. 


Aj vďaka nej sa o obci dozvedel slovenský režisér Marko Škop, z ktorého dielne vyšiel film Osadné. Snímka si získala srdcia nielen miestnych obyvateľov, ale v roku 2009 aj Cenu za najlepší dokumentárny film na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk