Zvonica a náučný chodník pri Hostoviciach

Pri obci Hostovice v Sninskom okrese sa počas prvej svetovej vojny odohrávali ťažké boje. Mementom týchto historických míľnikov je tamojší vojnový cintorín, na ktorom je pochovaných 112 vojakov prevažne rakúsko-uhorskej armády. V roku 2011 sa členovia Klubu vojenskej histórie Beskydy pustili do rekonštrukcie a obnovy hrobov tohto vojnového cintorína. O tri roky na to tam osadili prvé kríže a začalo sa s výstavbou centrálneho monumentu. Po dokončení rekonštrukcie sa zo zanedbaného kúta obecného cintorína vytvorilo dôstojné ohradené pietne miesto s osadenými krížmi s menami vojakov a s pamätníkom na kamennom podstavci. Dobrovoľníci zo Slovenska i zahraničia odpracovali v tejto lokalite vyše 1000 hodín.

Ďalšou pripomienkou vojnových hrôz v tejto obci je drevená šesť metrov vysoká zvonica na vrchu Skory (814 m n.m.) venovaná vojakom z územia Slovenska, ktorí bojovali v okolí Hostovíc. Padli tam tisícky mužov. K zvonici vedie náučný chodník, ktorého dĺžka predstavuje spolu 13 kilometrov. Trasa začína pri obecnom úrade v Hostoviciach, vedie po spevnenej lesnej ceste, ktorú lemujú informačné panely. Čas, za ktorý by mal priemerne zdatný turista túto trasu prejsť, sa odhaduje na približne 4 a pol hodiny. Každoročne sa tam koná pochod, ktorého súčasťou je aj pietny akt. 

V okolí Hostovíc sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré pripomínajú tieto nešťastné udalosti, ako napríklad vojnový cintorín v Stakčíne či jedinečná Krypta vojakov z prvej svetovej vojny v obci Osadné.

Zdroj foto: www.kvhbeskydy.eu

Mapa: https://turistika.oma.sk/-11111265

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk