Hrad Čičva patril aj rodine Báthory

Zrúcanina hradu Čičva sa vypína nad obcou Sedliská. Je dobre viditeľný, keďže sa nachádza na nevysokom kopci. Bol postavený v 14. storočí ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Stavitelia si vybrali jeho miesto tak, aby z neho mohli kontrolovať okolitú krajinu. Vďaka polohe sú aj dnes zo zrúcaniny pekné výhľady.

Hrad Čičva bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. Svoje zlaté obdobie zažil v 16. storočí, kedy sa stal župným zhromaždiskom a sídlom archívu Zemplínskej stolice. K tomuto obdobiu sa viaže aj legendárna Kniha lží a luhárov, ktorá bola známa na celom Slovensku ako "Čičavská kniha". Do nej sa zapisovali všetky klamstvá aj s menom podvodníka, ktorý ich vyriekol. Kniha sa do dnešných čias nezachovala.

Čičviansky hrad akoby priťahoval stredoveké významné udalosti. Koncom 16. storočia sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Báthory. Svadba to bola vychýrená, pozvaných bolo viac ako 4500 hostí. Mal prísť aj cisár Maximilián. Grófka Alžbeta, ktorá mala iba 15 rokov, dostala hrad ako svadobné veno, o 35 rokov neskôr v roku 1610 ho zas dostala Alžbetina dcéra Katarína, ktorá sa vydala za Juraja Drugetha z Humenného. Po ďalších zmenách majiteľov dal napokon po roku 1711 cisársky generál Lauckena hrad Čičva zbúrať.

Na zrúcaninu sa dá dostať dvoma cestami. Jedna je kratšia s prudkým stúpaním, zatiaľ čo druhá vedie cez obec. Prvá spomínaná začína hneď na parkovisku pod hradným bralom, chvíľu ňou stúpate smerom hore popri miestnom cintoríne, až kým nedôjdete ku skalnému masívu, na ktorom je postavený kríž a v skale je vytesaná kaplnka Panny Márie. Cesta vedie lesom a je celkom strmá, no krátka. V tejto časti sa nachádza aj krypta grófskeho rodu Barkóczy.

Druhá cesta vedie cez Sedliská, a to zo zástavky autobusu pomedzi rodinné domy až k detskému ihrisku pod hradom. Odtiaľ vedie chodník lesom až na hradný vrch. Je lemovaný informačnými tabuľami, z ktorých sa dozviete viac o svete včiel i včelárov. Pod hradnou zrúcaninou na nádvorí je priestor na posedenie a oddych, nachádza sa tu ohnisko, lavičky a stoly na príjemný piknik. Trasa je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s malými deťmi. O renováciu hradu sa stará občianske združenie Pro Futuro hradu Čičva. Pre tých, ktorí sa po návštevne zrúcaniny chcú občerstviť, je k dispozícii reštaurácia pri hlavnej ceste.

Ešte jedna zaujímavosť. Traduje sa, že z hradu Čičva viedla podzemná chodba až na vranovský vodný hrad. Legenda hovorí, že ňou mohol prejsť aj voz ťahaný koňmi. Archeologický výskum odhalil spojovaciu chodbu medzi severným a západným palácovým krídlom. Je raritná tým, že jej klenby vytvorili z tehlových tvárnic, ktoré používali hlavne v Poľsku. Takáto architektúra bola na Slovensku veľmi ojedinelá. Chodba však bola na základe rozhodnutia pamiatkového úradu prisypaná a k jej obnove sa pristúpi až neskôr, aby sa neohrozila statika opravovaných múrov, ktoré bolo treba riešiť prednostne.

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk