Údolie obrov

Viete, kde obor zanechal svoju stopu, keď prekračoval údolie v Slanských vrchoch? No predsa v Údolí Obrov pod Oblíkom, neďaleko obce Hermanovce nad Topľou.

Údolie obrov je jedinečné miesto, charakteristické množstvom obrovských skál a balvanov, ktoré ležia rozsypané pozdĺž cesty údolia a vytvárajú tak krásnu prírodnú scenériu. Pomenovanie je odvodené od týchto obrovských balvanov.

K miestu sa viaže niekoľko legiend. Podľa jednej z nich slúžilo toto miesto na pohanské náboženské obrady, podľa inej si zase v štrbine kameňa tatarskí bojovníci brúsili zbrane. Historici však tvrdia, že do plochého kameňa vytesali preliačinu s dĺžkou 40 cm a šírkou 15 cm v podobe stupaje naši predkovia v dobe bronzovej, keď využívali v tom čase nezalesnené skalnaté bralá na vykonávanie pohanských náboženských obradov.

Neďaleko stupaje sa nachádza ďalšia zaujímavosť Písaný kameň alebo Rajzovany kameň. Kameň bol v minulosti dvakrát taký veľký ako je dnes, ale ľudia z neho ťažili. Ťažbu zastavili až keď sa na boku kameňa našiel nápis. Historici predpokladaju, že nápis dáva dôkaz o prítomnosti jednotky vojakov pod vedením Marka Aurelia. Niektoré nápisy, letopočty vraj boli identifikované ako nápisy z čias Napoleona, keď napoleonské vojská tiahli na Moskvu a späť.

GPS: N 48°58.00208', E 21°29.23760'

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk