Roklina Zapikanova chyža

Slanské vrchy boli v minulosti sídlom mnohých zbojníkov. Tí sa tu zdržiavali hlavne pre náleziská drahých opálov. Polodrahokamy z Dubníka boli veľmi vyhľadávaným ceneným artiklom. Jednou z lokalít, kde sa vraj v minulosti ukrývali zbojníci, podľa miestneho nárečia zapikani, bola roklina, ktorú vytvoril Komorský potok. Podľa legendy sa v nej schovával v 19. storočí pred žandármi zbojník. Preto sa roklina volá aj Zapikanova chyža (chyža = dom).

Táto neveľká roklina sa nachádza vo východnej časti Slanských vrchov, približne hodinu chôdze z obce Davidov západným smerom. Dostať sa k nej dá z dediny po žltej alebo modrej značke. Modrá vás privedie priamo k Zapikanovej chyži. Žltá turistická značka pokračuje až na vrch Mazolín. Cestou vás navedú tabuľky so šípkou a nápisom Zapikan. Neďaleko turistického prístrešku sa modrá i žltá turistická značka na pár metrov spájajú. Terén sa po pravej strane začne zvažovať do hlbokej rokliny, na dne ktorej sa kľukatí potok. Po ďalších minútach chôdze sa objaví roklina s dvoma vodopádmi a prevismi pod skalou. Z chodníka sa schodiskom z dreva dá dostať dolu k potoku. Z jednej strany rokliny cez potok vedie asi 25-metrová drevená lávka. Na druhej strane potoka pod previsom je upravené sedenie aj ohnisko, dá sa tam príjemne oddýchnuť. V rokline sa zlievajú dve ramená Komorského potoka s malými asi dvojmetrovými vodopádmi. V suchom počasí býva táto roklina bez vody.

Roklina vznikla vodnou eróziou pyroklastických usadenín z andezitového stratovulkánu Strechový vrch. Komorský potok na krátkom úseku vytvoril veľmi pekné terénne zárezy a kaskády so strmými svahmi a skalnatými stenami. V roku 1993 bol Zapikan vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku, a to ako lokalita zaujímavá z geomorfologického, vzdelávacieho a aj turistického hľadiska.

Žltá turistická značka vás zavedie až na hlavný hrebeň Slanských vrchov.

GPS: N 48°49.24288', E 21°35.97412'

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk