Vojnový cintorín Veľkrop

V obci Veľkrop v Stropkovskom okrese sa nachádza najväčší cintorín na Slovensku z obdobia prvej svetovej vojny. Pochovaných je na ňom 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Pri Veľkrope totiž prebiehala najmä od začiatku roka 1915 intenzívna bojová činnosť. Následkom nej bol po vzdialení sa frontu v rokoch 1916 až 1918 zriadený nad obcou tento vojnový cintorín, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Vznikal tak, že pozostatky z provizórnych hrobov zo širokého okolia boli exhumované a privezené na toto miesto.

O cintorín sa začal zaujímať Klub vojenskej histórie (KVH) Beskydy v čase, keď pripravoval publikáciu zameranú práve na mapovanie týchto pietnych miest v severovýchodnej časti Slovenska. Spoločne s obcou Veľkrop sa rozhodli túto pamiatku zachrániť. Obnova prebiehala od roku 2010 do roku 2018. Väčšinu prác vykonávali desiatky dobrovoľníkov a nadšencov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Z obdobia 1. svetovej vojny sa zachovalo veľmi málo dokumentov. Členovia KVH Beskydy na základe tých dostupných zistili okrem toho, ako cintorín pôvodne vyzeral, aj zopár mien vojakov - približne 11, ktorí sú na tomto mieste pochovaní. V pátraní po ďalších menách pokračujú aj naďalej.

K vojnovému cintorínu, ktorého dominantou je centrálny pamätník s krížmi, vedie náučný chodník od gréckokatolíckeho chrámu, kde je možné zaparkovať auto. Trasu dlhú približne dva kilometre lemujú tabule, ktoré návštevníka informujú o priebehu vojny v tejto oblasti severovýchodného Slovenska. Čas, za ktorý ju možno prejsť, predstavuje niečo vyše hodiny.

Viac informácií na: www.kvhbeskydy.sk


GPS: N 49°14.26118', E 21°45.18048'

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk