Obec Zemplínske Hámre bola kedysi známa ťažbou železnej rudy

Obec situovaná na severnom úpätí Vihorlatských vrchov pod Sninským kameňom bola na začiatku 19. storočia známa ťažbou železnej rudy, ktorá tu prebiehala už oveľa skôr, a to povrchovým spôsobom na pingových poliach. Preto bol v osade vybudovaný dômyselný systém vodných kanálov, ktoré zabezpečovali prevádzku až štyroch hámrov.

Túto časť histórie pripomína Hámorský náučný chodník so štrnástimi zastaveniami. Jeho súčasťou sú pôvodné objekty, resp. ich repliky, ktoré slúžili na ťažbu a spracovanie železnej rudy. Návštevníkov oboznamuje s udalosťami súvisiacimi so vznikom osady a prezentuje spôsob bývania v minulosti. Má dĺžku 6,8 km a križuje sa s cyklotrasou Po sninskej úzkokoľajke a pešou trasou na Sninský kameň.

Môžete tam nájsť napr. hámor s vodným náhonom, banskú štôlňu, úzkokoľajovú železničku, drevenú zvonicu či vysokú pec. Práve v nej bolo potrebné pre spracovanie železnej rudy zabezpečiť dostatočné množstvo dreveného uhlia. To miestni pálili v milieroch, ktorého repliku nájdete na konci dediny neďaleko funkčného kameňolomu.

Uprostred obce sa nachádza múzeum, ktoré je umiestnené v kamennej murovanici, čo je najstaršia budova v obci z 19. storočia. V múzeu sú dve stále expozície. Prvá prezentuje históriu baníctva a železiarstva vo Vihorlatských vrchoch, druhá je etnografická a venuje sa ľudovej architektúre, poľnohospodárstvu, remeslám a ľudovým odevom obyvateľov osady.

V lokalite pri kameňolome je k dispozícii tiež turistické informačné centrum. Ide o miesto, kde sa začínajú hlavné turistické trasy na Sninský kameň a Vihorlat. V obci je zriadený aj športovo-rekreačný areál s bazénom Barnova rika.

GPS: N 48°56.99225', E 22°9.28335'

logo-dark

Lajkuj, zdieľaj alebo sleduj nás na:

mdvsr

slovakia-travel

Kontakty

OOCR Horný Zemplín
Malá Domaša 106
094 02 Slovenská Kajňa

tel. č.: +421 905 147 101
e-mail: [email protected]

Užitočné odkazy

Dokumenty
Aplikácia

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky

Copyright © 2021 OOCR HZ. Všetky práva vyhradené.
Created with by www.webgang.sk