Na stiahnutie

Horný Zemplín - relax, šport, zdravie

Interaktívna mapa

Interaktívna mapa

Cyklotrasy

Štúdia cyklotrás regiónu Horný Zemplín a Horný Šariš

Počasie

S podporou

Travel in Slovakia – Good Idea
Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja S

Domov > LokalitaOkres Stropkov

Okres Stropkov Rozloha okresu: 389 km2
Počet obyvateľov okresu: 20 789
Sídlo okresu (okresné mesto): Stropkov
Počet miest okresu: 1
Počet obcí okresu: 42

Okres Stropkov sa rozprestiera na severe Prešovského kraja. Žije tu približne 21 000 ľudí. Administratívnym a spoločenským centrom sa stalo mesto Stropkov. Doposiaľ najhodnovernejšie písomné správy o tomto meste pochádzajú z rokov 1404 a 1408. V roku 1492 bol Stropkov so svojou pevnosťou a tridsiatkovou stanicou zemepánskym mestom a sídlom panstva, ku ktorému v stredoveku patrilo až 37 dedín. V meste je viacero možností, ako stráviť zmysluplne voľný čas. Jedným z nich je i ZOO park, ktorý vznikol na dobrovoľníckej báze. V obci Potoky sa nachádza Chrám sv. Paraskievy z roku 1773. Trojdielny architektonický skvost vrátane zvonice je obohnaný murovanou ohradou. Sakrálnou pamätihodnosťou je i pravoslávny Chrám Narodenia presvätej Bohorodičky v Oľšavke. Neďaleko Stropkova je jedna z najatraktívnejších oblastí východného Slovenska - vodná nádrž Veľká Domaša.  • Geografia

    Má rozlohu 389 km2 a zaraďuje sa medzi malé okresy. Rozprestiera sa na SV-nom Slovensku. Hraničí so 4 okresmi Prešovského kraja.

    Geografia
  • Hospodárstvo

    Priemysel v okrese je málo rozvinutý vďaka svojej krátkej histórii. Najvýznamnejšie závody v Stropkove sú Tesla, ktorá vyrába telefónne zariadenia a prístroje a elektroinštalačné produkty a strojársky závod.

    Hospodárstvo


Odporúčame


Členovia